Facebook, İspanya'da 1.2 Milyon Euro Para Cezasına Çarptırıldı

Facebook, İspanya'da 1.2 Milyon Euro Para Cezasına Çarptırıldı

Facebook'un Avrupa Topluluğunda işleri bir türlü istediği gibi gitmiyor. Facebook şimdi de İspanya Kişisel Verileri Koruma Kurulu (AEPD) tarafından, sosyal paylaşım sitesinde bulunan kişisel verileri reklam amaçlı kullandığına hükmedilerek, 1,2 milyon Euro para cezasına çarptırıldı.

AEPD (Agencia Española de Protección de Datos) ya da Türkçe meali ile "İspanya kişisel Verileri Koruma Yasasını" ihlal ettiği öne sürülen Facebook, hiçbir talep olmaksızın kullanıcıların verilerini reklam amaçlı kullandığı öne sürülerek para cezasına çarptırıldı.

Sosyal medya devini kullanıcılarına ait olan özel bilgileri yasaya aykırı olarak kullanmakla suçlayan AEPD, bu bilgileri tamamen silme talebine Facebook tarafından ret yanıtı alındığını da vurguladı.

Aslında kurul, Facebook'un bu söz konusu bilgileri, nerede kullanılacağının açık bir şekilde belirtilmemesine de bozulmuş gibi görünüyor. Belki site tarafından bir açıklama ya da bildiri yapılmış olsaydı, dava bu kadar hasar verici sonuçlanmayacaktı. Ancak Facebook, hiçbir açık bir bildirim yapmadan kullanıcılardan; cinsiyet, ideoloji, dini inanç, kişisel zevkler veya internet alışkanlıkları gibi söz konusu bilgileri topladığı ve habersiz kullandığı için kanunları çiğnemiş olarak görülüyor.

İspanya kişisel Verileri Koruma Yasası Komisyonu, söz konusu yasayı çiğnemiş olmanın ciddi bir suç olduğunu belirtiyor. Koruma altında olması gereken kişisel bilgilerin, kullanıcıların haberi ve talebi olmadan reklam amaçlı kullanılmasının en büyük yasa ihlallerinden biri olduğunu savunuyor.

Bu noktada komisyon, Facebook'un gizlilik politikasındaki ifadelerin de tek yanlı ve genel olduğunu, şirketin bu politikayı kolayca kendi lehine çevirmek için bu noktada pek net davranmadığının da altını çiziyor.

Almanya, Yayınlanan Her Yalan Haber İçin Facebook’a 500 Bin Euro Ceza Kesecek

Facebook Avrupa Birliği'ne Yalan Söylemiş

Facebook Avrupa Birliği Davasını Kaybetti, Genç Hukuk Öğrencisi Facebook'u Dize Getirdi

YORUMLAR