Facebook Japonya'da Yasaklanıyor mu?

Japon Kişisel Bilgi Koruma Komisyonu geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformu Facebook'a bir uyarı mesajı gönderdi. Şirketi kişisel veri güvenliği konusunda uyaran komisyon, kullanıcıların daha fazla bilgilendirilmesini istedi.

Nisan ayında Cambridge Analytica skandalı nedeniyle büyük hasar alan Facebook şirketine bir darbe de Japonya'dan geldi. Kullanıcı veri güvenliğinin daha sıkı olması gerektiğini savunan Kişisel Bilgi Koruma Komisyonu, şirkete karşı güvenlik açığındaki umursamazlığı nedeniyle uyarıda bulundu.

İngiliz yetkililerle birlikte bir soruşturma yürüttüklerini ve 100 bine yakın Japon vatandaşının tehdit altında olduğunu söyleyen Kişisel Bilgi Koruma Komisyonu, Facebook'un gerekli adımları atmasının doğru olacağını ifade etti. Ayrıca sızıntıya neden olabilecek kişisel verilerin devre dışı bırakılmasını isteyen Japonya, mağdurları korumayı amaçlıyor.

Yalnızca bir yıl içerisinde 100 milyona yakın kullanıcısının verisini korumayı başaramayan Facebook'tan henüz bir açıklama gelmiş değil. Fakat Japon Komisyonunun kanunlar uyarınca şirketlere yönelik uyarı ve idari emir yayımlayabileceğini unutmamak gerekiyor. Bu anlamda önlem almayı hedefleyen Japonya'nın ne yapacağını yakında göreceğiz.

Kötü günler geçiren Facebook sizce yakın zaman içerisinde düzlüğe çıkabilecek mi? Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!