Facebook Kendi AR Gözlüklerini Üretiyor

Facebook artırılmış gerçeklik gözlüğü

Facebook, Oculus’u satın almasının hemen ardından sanal gerçeklik teknolojilerine yüklü miktarlarda yatırım yapmaya başlamıştı. Çalışmalarının sadece sanal gerçeklik konusunda olmadığını göstermek isteyen Facebook, yaptığı açıklamayla bir tür artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştıklarını söyledi.

TechCrunch isimli internet sitesinin düzenlediği bir panele katılan, Facebook’un artırılmış gerçeklik bölümünün başındaki isim Ficus Kirkpatrick, artırılmış gerçeklik üzerinde çalışıp çalışmadıklarına dair bir soruya şu şekilde cevap verdi: “Tabii ki çalışıyoruz. Donanımsal ürünler üzerinde çalışıyoruz. Bunlar hakkında çalışmaya devam edeceğiz. Gözlüklerin gerçeğe dönüşmesini istiyoruz ve onların gerçeğe dönüşmesi için üzerimize düşeni yaptığımızı sanıyorum.”

Kişisel verilerin korunması konusunda önemli ithamlar altında bulunan Facebook’un, kullanıcılara gözlük satmak için harekete geçmesi oldukça ilginç karşılanırken, Facebook’un bunu dert etmeden sektörde lider olmak için çalışacağı da söylenenler arasında yerini aldı.

Benzer tartışmalar Facebook’un ilk donanım ürünü olan Facebook Portal için de yapılmıştı. Cambridge Analytica Skandalı sonrasında kişisel verileri koruyamadığı görülen Facebook, Portal adını verdiği cihazla birlikte kullanıcılarının evinde sürekli dinleme yapabilecek bir donanım ortaya koymuştu. Portal’ın sesle etkileşime geçmesinin yanı sıra kamera da barındırması teknoloji dünyasının cihaza soğuk yaklaşmasına sebep olurken, Facebook Portal için önemli reklam gelirleri ayırdığını belirtmişti.

Her ne kadar Facebook, yayınladığı blog yazısında Facebook Portal’ın oldukça güvenli bir cihaz olduğunu söylese de birçok kişi buna ikna olmamıştı. Şimdi kişisel lensler tasarlamayı düşünen Facebook’un bu fikrinin ne kadar rağbet göreceği bilinmezken, bu tartışmaların gözlüğün çıkmasından sonra geri gelebileceği söylenenler arasında yerini aldı.