Facebook Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

Mark Zuckerberg kripto para

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iddiaya göre Facebook, blockchain teknolojisinin gücünü kullanmak adına özel bir takım kurmuştu.

Bugün gelen bir başka iddiada ise bu söylenti iyice detaylandırıldı ve şirketin özel bir kripto para üzerinde çalıştığı dile getirildi.

Facebook kripto para

Bir süre önce yaşadığı veri skandalı yüzünden büyük değer kaybeden Facebook, o zamandan bu yana ipleri iyice sıkı tutmaya başladı ve başta gizlilik olmak üzere yeni projelere girişti. Son zamanlarda kripto para borsasına merak salan şirketin, blockchain üzerine bir takım kurduğu ve bu takımda, kendi ürünlerinde kripto paraları kullanmak için geliştirmeler yaptığı dile getiriliyordu. Bugün yapılan haberlerde, bahsi geçen kritpo paranın halihaırda kullanılardan bir tanesi olmadığı, Facebook'un kendisine ait kripto para geliştirdiği kaydedildi.

Facebook ve Instagram içerisindeki satın alımlarda ve aynı zamanda reklam anlaşmalarında kendi kripto birimini devreye sokmak isteyen Facebook, bu anlamda tek başına Bitcoin'e rakip olabilir gibi gözüküyor. Ayrıca Facebook tarafından konu hakkında yapılan açıklamada “Diğer birçok şirket gibi Facebook da blockchain teknolojisinin gücünü kullanmanın yollarını araştırıyor” ifadeleri kullanıldı. Açık bir şekilde kripto para üzerinde çalıştıklarını belirtmeyen şirketin bu sektörde bir şeyler yapmak istediği görülüyor.

Son olarak bir süre önce blockchain takımı kuran Facebook'un bu bölüme David Marcus'u getirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Kripto para borsasında tanınan bir isim ola Marcus'un önemli bir transfer olduğu söyleniyor. Ancak Facebook'un bu borsada ne yapmak istediğini zamanla göreceğiz, takipte kalın.