Facebook Kimseden Çekmedi Belçika'dan Çektiği Kadar

Facebook Kimseden Çekmedi Belçika'dan Çektiği Kadar

Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonu, internette insanları izlemekle suçladığı sosyal paylaşım sitesi Facebook'a yeni bir dava daha açtı. Belçika’da Facebook’un başı dertten kurtulmuyor.

Facebook'a Karşı Başlattığı Tek Kişilik Savaş Bir Çığ Gibi Büyüdü haberimizi hatırlarsınız. Yine Belçika’da Facebook’un başı 25 bin kadar kullanıcıyla derde girmişti.  ‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı haberimizde detaylarını verdiğimiz bu duruşma sonuçlanmış ve Facebook tazminata mahkum edilmişti. Facebook’un her üyeye 360 sterlin (1.500 TL) tazminat ödemesi kararı Belçika mahkemesince onanmıştı.

Şimdi de Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonunun yeni dava başvurusunda, Facebook'un kendi üyelerinin yanı sıra üyesi olmayanların da internette gezinme alışkanlıklarını takibe aldığını öne sürülüyor. Kişisel Gizlilik Komisyonu Mayıs ayında da Facebook'un mahremiyet haklarını ihlal ettiğini savunmuştu. Komisyon, Facebook'un beğenme ve paylaşma butonlarını başka sitelerde de kullanıcılara sormadan kullandığını iddia ediyordu.

Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, geçen ay kaygılarını dile getirmelerine rağmen Facebook'un "tatmin edici yanıtlar" verememesi üzerine dava açma yoluna gittikleri belirtiliyor. Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonu, mahkemeden Facebook'u derhal "çerez" ya da ek yazılımlarla üyesi olmayanları izlemekten vazgeçirmesini talep ediyor.

Facebook daha önce, Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonu'nun bu konuda yetkili olup olmadığının açık olmadığını, Avrupa Birliği içindeki düzenleyici kurumun İrlanda Veri Komisyonu olduğunu savunmuştu. Ama bu açıklamayı Belçika pek dikkate almış gibi görünmüyor.

Kullanıcıların Mesajlarını Kontrol Eden Facebook’a Dava Açıldı

Rusya, Google ve Facebook'u Sınırları Dahilinde Erişime Engellemekle Tehdit Etti

YORUMLAR