Facebook Kullanıcı Veritabanını Reklam Şirketlerine Açıyor

Facebook Kullanıcı Veritabanını Reklam Şirketlerine Açıyor

Bugüne kadar Facebook BigData tabir edilen veritabanının bir kısmını reklam şirketleriyle paylaşmıştı. Bu sistem aslında Twitter tarafından da uygulanan bir durum. Sosyal ağlar gelirlerini bu yöntemle sağlıyor. Ancak şimdi Facebook, geride tuttuğu ve paylaşmadığı verileri de kullanacak. TopicData ve DataShift analiz şirketleriyle masaya oturan Facebook bundan birkaç ay önce kullanıcı takip sistemlerini de geliştirmiş ve üyelerinin davranış ve yaşam biçimlerini detaylı bir biçimde kategorize etmeye başlamıştı.

Facebook bu kararla beraber BigData’nın sadece pazarlama alanları araştırmasında kullanılacağına izin vereceğini söylüyor. Facebook asla kullanıcıların doğrudan reklam hedefi olmayacaklarına garanti vermiyor ama anlaşmalarla bunun önüne geçileceğini de belirtiyor.

Facebook yapılacak olan bu anlaşmayla beraber hala kullanıcının bilgilerinin özel olarak kalacağını ifade dereken veri tabanı madenciliği yapan Topic Data ve DataShift’in Facebook’un paylaşacağı kullanıcı verilerini istatistiklerde kullanacağının da altı çiziliyor.

Bu noktadan itibaren sosyal durum güncellemelerimiz ve paylaştığımız her şey Facebook ve başka şirketlerin elinde olacak.

Facebook'un Yeni Uygulaması Facebook Lite Yayınlandı

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

Bu 9 Facebook Kullanıcı Tipinden Hangisi Sensin?

Ölürseniz Sosyal Medya Hesaplarınıza Ne Olacak?

YORUMLAR