Facebook Kullanıcılara Sahte İçerik ve Haberleri Bildirme İmkanı Verecek

Facebook Kullanıcılara Sahte İçerik ve Haberleri Bildirme İmkanı Verecek

Yüz milyonlarca kullanıcısı olan Facebook, paylaşılan içeriklerin kalitesini ve erişilebilirliğini arttırmak için uzun süredir çalışıyor. Bu bağlamda yeni tasarımında Facebook akışını daha okunabilir hale getiren sosyal ağ, getirdiği yeni özellik sayesinde kullanıcılara sahte ve yanlış haberleri raporlama seçeneği sunuyor.

Facebook’ta herkesin rastladığı anlamsız ve yalan içeriklere çok fazla şikayet aldığını açıklayan Facebook, çareyi bu konu üzerine bir algoritma yazarak bulmuş. Bir içeriğin yalan ve yanlış olduğu çoğunluk kullanıcı tarafından raporlanırsa, ya akıştan kaldırılacak ya da silinecek.  Böylelikle sosyal medyanın ağa babası denen Facebook’ta kalite sağlanmış olacak ve bazı kitlesel tepki oluşturan yalan içeriğin çok fazla yayılmadan önüne geçilmiş olunacak.

Elindeki dev kullanıcı istatistiğini analiz eden Facebook, bu hamlesini de kendisini daha da güçlendirmek için yapmışa benziyor. Bu tarz uygulamaları reklamları için de yapan sosyal ağ, kullanıcıların olumsuz tepkisini çekebilecek içerikleri mümkün oldukça Facebook’tan çıkarmaya uğraşıyor. Zira böyle yapılması, şirketin hem yatırımcılarına güven verip hisselerini değerli tutuyor, hem de kullanıcıların sosyal ağ deneyimlerinden daha memnun kalmalarını sağlıyor.

Facebook Neden rakipsiz? Çünkü 4.5 Milyon Kişiye İş Olanağı Sağlıyor

YORUMLAR