Facebook Kullanıcıları Artık Videolarına Şarkı Yükleyebilir

Facebook Kullanıcıları Artık Videolarına Şarkı Yükleyebilir

Facebook kullanıcılarının yüklediği videolarda yaşanan telif sıkıntısı artık ortadan kalkıyor. Sosyal medya devinin Universal Music Group ile yaptığı anlaşma ile birlikte videolara şarkı yüklendiği zaman telif hakkı ihlali nedeniyle silinme sorunu artık yaşanmayacak.

Facebook kullanıcılarının yükledikleri videolar bir şarkı içeriyorsa, sıklıkla telif hakkı ihlali nedeniyle kaldırıldığını görüyorduk. Söz konusu şarkının haklarına sahip değillerse, Facebook bu konuda acımasız davranıyordu. Yeni yapılan anlaşma ile şarkının hakları Universal Music Group'a aitse artık böyle olmayacak. Facebook, kullanıcılarının videolarına müzik yüklemelerine izin veren uzun süreli lisans anlaşmasını duyurdu. Üstelik bu anlaşma Instagram ve Oculus için de geçerli olacak.

Universal Music Group ile yapılan anlaşma Facebook Messenger'ı kapsayacak şekilde genişletilecek. İlerleyen dönemlerde ise şirketin müzik tabanlı ürünler piyasaya sürmesi ve yine Universal ile birlikte çalışması bekleniyor. Bahsi geçen ürünlerin ne olacağı ise henüz paylaşılmadı.

Şimdilik bu anlaşma Universal Music Group ile sınırlı oldu. Ancak ilerleyen dönemlerde Sony Music Group ve Warner Music Group ile de anlaşılacağı konuşuluyor. 

YORUMLAR