Facebook Kullanıcılarını Takip Etmek İçin Garip Bir Yöntem Daha İcat Etti

Facebook Kullanıcılarını Takip Etmek İçin Garip Bir Yöntem Daha İcat Etti

Facebook veri tabanında bulundurduğu kullanıcıları takip ederken türlü yöntemler izliyor. Yeni bir takip yöntemi için daha Facebook kolları sıvadı.

Facebook’un yılbaşında aldığı bir patent yeni ortaya çıktı. Bu patente göre Facebook kullanıcılarının akıllı telefonlarında kullandıkları kamera özelliklerini de yükledikleri fotoğrafları inceleyerek tespit edebilecek. Bununla beraber Facebook kullanıcıların ne tip bir telefon kullandığını, ne sıklıkta cihaz değiştirdiğini, fotoğrafın gerçekten kullanıcıya mı ait olduğuna dair bilgilere daha net sahip olabilecek.

Facebook bunu takibi akıllı telefonlarda donanıma dahil olan kameraların özelliklerinden çok, kameraların hatalarını kontrol ederek yapmayı planlıyor. Her kameranın farklı piksel hataları bulunuyor. Tıpkı parmak izi gibi. Gözle görülmeyen bu hatalar yazılımlar yardımıyla ayıklanabiliyorlar. Facebook belli markaların farklı açıklarını takip edebilecek olan bu sistemle fotoğrafları sınıflandırabilecek.

"Facebook bunu neden yapıyor?" sorusu aklınıza takılmış olabilir. Facebook’un patent açıklamasına yazdığına göre,  kullanıcıların sahte fotoğraflarla sahte hesaplar yaratmalarını önleyebilmek ve güvenliği artırmak amacı güdülüyor. Yani bir fotoğrafı gerçekten o kullanıcı mı çekti, yoksa bir sahtecilik mi mevcut Facebook bunu kontrol etmek istediğini ifade etmiş. Kısaca sizin çektiğiniz bir fotoğraf bir başkasının hesabında ortaya çıkarsa Facebook buna göre önlem alacak.

En son yüz tanıma teknolojisini sosyal ağlara uygulamaya çalışan Facebook'un daha ne gibi ilginç takip yöntemleri kullanacağı ise çok merak ediliyor.

Facebook Resimlerde Yüzümüzü Görmeden de Bizi Tanıyabilecek

Paranoya Katsayınızı Artıracak 7 Yüz Tanıma Teknolojisi

 

YORUMLAR