Facebook, Lasso Uygulamasıyla TikTok'a Rakip Olacak

Facebook tiktok lasso

Facebook'un, son zamanların popüler uygulaması TikTok benzeri Lasso uygulaması hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı. Gençleri TikTok’tan Facebook’a geri çekmek adına geliştirildiği duyurulan uygulamanın, yakın zaman sonra kullanıma açılacağı söylendi.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Facebook, uzun süredir genç kullanıcılarını kaybetmemek adına çeşitli yenilikler peşinde koşuyordu. Gençlerin hızla başka uygulamalara kaydıklarını gören şirket, Facebook’a eklediği yeni özelliklerle gençleri geri çekmek için elinden geleni ardına koymuyordu.

Son günlerde gençlerin müzik tabanlı TikTok uygulamasına kaydıklarını gören Facebook, TikTok benzeri Lasso uygulaması üzerinde çalışmaya başladı. Kişilerin dudaklarının senkronize edilmesi ya da müzikle birlikte dans etmeleri üzerine kurulacak olan Lasso uygulamasının Facebook’tan bağımsız olacağı da söylenenler arasında yerini aldı. Aylık 60 milyon aktif kullanıcıyı geçen TikTok’u satın almanın mümkün olmadığı dile getirilirken, Facebook’un Snapchat tarzı bir büyüme modeli seçerek, Lasso’yu piyasada yükseltmeye çalışacağı da iddialar arasında kendine yer buldu.

Facebook tiktok lasso 1

Daha önce Facebook TV üzerinde çalışmalar yürüten ürün tasarımcısı Brandy Voss ve ekibi tarafından kullanıma hazır hale getirilmeye çalışılacak olan Lasso’nun, geliştirme sürecinde çok daha farklı özellikler edinebileceği vurgulanırken, Facebook’un 2018 yılında müzik şirketleriyle telif anlaşmaları imzaladığı ve uygulama içerisinde kullanılan müziklerin yaratacağı telif davalarından kurtulduğu aktarıldı.