Facebook Lite Uygulamasının iOS Versiyonu Geliyor

Facebook Lite iOS Versiyonu Geliyor

Facebook Lite, yetersiz donanıma sahip düşük seviyeli telefonlar ve cihazlar için geliştirilen bir uygulama. Facebook tarafından geliştirilen uygulama, şimdiye kadar sadece Android cihazlarda çalışıyordu. Ancak görünüşe bakılırsa Facebook, Facebook Lite’ı Apple cihazlarına da taşımayı planlıyor. Çünkü gelen sızıntı haberlerine göre, Facebook şu sıralar iOS için bir Facebook Lite uygulaması geliştiriyor.

Halihazırda milyonlarca Android kullanıcısı, güçlü donanıma gerek duymayan ve cihazlarda daha az yer kaplayan Facebook Lite uygulamasını kullanıyor. iOS’taki kullanımında da Facebook’un daha hafif bir versiyonu olarak hizmet verecek olan Facebook Lite’ın, cihazlarda sadece 5 MB yer kaplayacağı söyleniyor. Facebook Lite’ın, daha az şarj ve daha az mobil veri harcayacak şekilde iOS cihazlar için optimize edildiği belirtiliyor. Ayrıca uygulamanın çalıştırılabilmesi için cihazlarda, amiral gemisi cihazlarda görmeye alışık olduğumuz A11 ve A12 gibi güçlü işlemcilere gereksinim duyulmuyor.

Facebook Lite şimdiye kadar, ABD dışında bulunan gelişmemiş ve gelişmekte olan ülke pazarlarında daha çok kullanılıyordu. Çünkü bu pazarlarda eski ve yavaş Android cihazların sayısı ABD’dekine göre daha fazlaydı. Ancak Facebook’un, ABD’deki Android cihazlara özel bir Facebook Lite versiyonu geliştirdiği ve bu uygulamanın da şu anda test aşamasında olduğu yönünde sızıntılar geliyor.

Facebook destek sayfası da iOS için bir Facebook Lite uygulamasına işaret ederek, "Facebook Lite iOS sürümünün sadece seçili bölgelerde kullanılabildiği" şeklinde bir ifade kullanıyor. Seçili bölgelerin hangileri olacağı ve uygulamanın ABD’de ne zaman kullanıma gireceği henüz bilinmiyor. İlk olarak Türkiye'de bulunan SensorTower tarafından keşfedilen Facebook Lite iOS uygulamasının, ABD’den daha önce ülkemizde kullanıma sunulabileceği de söyleniyor.