Facebook, Messenger Lite iOS Versiyonunu Türkiye'de Kullanıma Açtı

Facebook Messenger Lite iOS Türkiye 1

Facebook’un Messenger Lite uygulaması son birkaç yıldır kullanılıyordu ancak sadece Android versiyonu mevcuttu. Facebook şimdi ise uygulamanın iOS versiyonunu piyasaya çıkardı. Ancak Messenger Lite iOS versiyonu şimdilik sadece Türkiye’de kullanıma sunuldu.

iOS için Messenger Lite uygulaması ilk olarak, bir analiz firması olan Sensor Tower tarafından bu haftanın başlarında keşfedilmişti. Sensor Tower ayrıca Facebook’un iOS için Facebook Lite testlerine Türkiye’de başladığını bildirmişti.

Normal Messenger uygulaması 140 MB boyutundayken, Messenger Lite uygulaması sadece 5 MB’lık bir boyuta sahip. Messenger Lite, eski telefonlarda ve internet bağlantısının yavaş olduğu yerlerde de uygulamanın kolaylıkla kullanılabilmesi için tasarlandı. Çalışırken çok daha az veri kullanan Messenger Lite, App Store’da da yer alıyor ve orada uygulama için hızlıca yüklenir ve verimli çalışır ifadeleri kullanılıyor.

Facebook Messenger Lite iOS Türkiye 2

Messenger Lite, kullanıcılarına birebir ya da grup mesajlaşmalarında fotoğraf, video ve link gönderme imkanı da veriyor. App Store’da yer alan ilk yorumlara göre, kullanıcıların online olup olmadığını gösteren durum özelliğinin olmaması, uygulamanın eksik bir yönü olarak belirtiliyor.

iOS için Messenger Lite uygulaması şu anda sadece Türkiye’deki App Store’da yer alıyor ancak uygulamada 27 farklı dil seçeneğinin desteklendiği belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki dönemlerde uygulamanın başka ülkeler için de kullanıma sunulması oldukça yüksek bir ihtimal.