Facebook, Messenger Mesajlarınızı Okuyor

Facebook messenger gözetleme

Facebook, mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger üzerinde yazılanları, gönderilen fotoğrafları ve bağlantı adreslerini, güvenlik amacıyla taradığını itiraf etti.

Cambridge Analytica Skandalı ile sarsılan Facebook, kullanıcılarının verilerini herhangi bir güvenlik önlemi almadan satması sebebiyle okları üzerine çekmişti. Eleştirilerin odak noktasına oturan sosyal medya devi, yaşadığı itibar kaybını ortadan kaldırmak için her soruya detaylı şekilde cevap vermek durumunda kalmıştı. Birçok farklı mecraya açıklamalar yapan Mark Zuckerberg ve Facebook yöneticileri, her yeni açıklamalarıyla farklı bir detayın ortaya çıkmasına da vesile olmuşlardı.

Zuckerberg’in Vox ile yaptığı röportaj sırasındaysa Facebook Messenger’ın hiç bilinmeyen tarama özelliği gözler önüne serildi. Messenger üzerinde gönderilen yazılı mesaj, fotoğraf ya da bağlantı adresi gibi çeşitli detayları otomatik olarak taradıklarını söyleyen Mark Zuckerberg, bunun Myanmar’da yaşanan olaylardan sonra başladığını kaydetti. Arakan bölgesinde yaşanan katliamların ardından Messenger üzerinden gönderilen istenmeyen içerikleri engellemek durumunda olduklarını söyleyen Zuckerberg, otomatik tarama yöntemiyle zararlı mesajları fark ettiklerini ve bunların karşı tarafa gitmesini durdurduklarını söyledi.

Örneğin; Messenger üzerinde bir fotoğraf gönderdiğinizde otomatik sistemimiz, bunun çocuk istismarı içerip içermediğini anlamak için fotoğraf eşleştirme teknolojisini kullanarak fotoğrafı tarar veya bir bağlantı gönderdiğinizde, bunun kötü amaçlı bir yazılım veya virüs içerip içermediğine bakar. Facebook bu otomatik araçları, platformumuzdaki kötü niyetli davranışları hızla engelleyebilmek adına geliştirdi.” diyen Mark Zuckerberg, açıkça Facebook’un Messenger üzerinde gönderilen şeylere göz attığını itiraf etmiş oldu.

YORUMLAR