Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube Anti Terör Timi Kuruyor

Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube Anti Terör Timi Kuruyor

Sosyal medya devleri Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube bir araya gelerek sayfalarında terör içerikli propaganda yapanları avlayacak. Kurulacak olan anti terör timi elbette yapay zeka ve algoritmalar kullanarak propagandacı terörist avlayacak.

4 büyüklerin planı çok karmaşık değil. Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube ilk olarak veri tabanlarında parmak izleri arayacaklar. Bunun için teröristlere hizmet eden ağların sosyal medyada bıraktığı izler takip edilecek. Bu izlerin sosyal sözü geçen sosyal medya sayfalarında eşleşmesi mümkün olabiliyor mu kontrol edilecek. Resim ve içerik tarama algoritmaları da bu nokta sosyal medya sitelerinin yardımına yetişiyor olacak.

4 şirket son derece hzılı ve zeki algoritmalar taşıyan bu yapay zeka alt yapılarıyla içerikleri tarayarak zararlı terörist imaj ve söylemleri hemen ayıklayacak. Bu noktada Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube tüm haber ajanslarını ve açıktan internete sızması olası yayınların hepsine de ulaşıyor olacak. Video ve imajlar eğer haber ajanslarında yoksa bu içeriğe daha da derin bir tarama uygulanacak.

Aslında ABD seçimlerinden önce Beyaz Saray’da toplanan Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube temsilcileri bu konu üzerinde oldukça derin bir toplantı yapmışlardı. Özellikle ABD Milli Savunma Bakanlığı’nın çok üzerinde durduğu siber terörizm konusunda,6 tarafların birbiriyle entegre çalışacak olması da umut verici gibi görünüyor. 

ABD Siber Güvenlik İçin 19 Milyar Dolar Harcayacak

Başbakan Binali Yıldırım Bilişim Zirvesi’nde 5G ve Siber Güvenlik Planlarını Anlattı

YORUMLAR