Facebook Neden Mesaj Uygulamalarının Peşinde?

Facebook Neden Mesaj Uygulamalarının Peşinde?

Geçtiğimiz Şubat ayında Facebook WhatsApp’ı satın alabilmek için 22 milyar dolar harcadı. Bununla da kalmadı Snapchat’e 3 milyar dolar teklif etti ancak reddedildi. Mesajlaşma uygulamaları neden bu kadar önemseniyor peki? 

Mobil kullanıcılar günde sadece bir saatini bile akıllı telefonlarıyla geçirseler, başkalarıyla iletişimde bulunmak için mesaj uygulamaları kullanıyorlar.  Pek çok mesaj uygulaması da bu alışkanlıktan faydalanarak uygulamalarını her şeyi bir arada yapabilecekleri altyapılar üzerinden tasarlıyorlar. 

Büyük karlar hedefleniyor

Mesajlaşma uygulamalarının toplamda 2017 yılı sonuna kadar yıllık 25 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Bu yüzden Facebook gibi sosyal medya devleri bu uygulamaları bünyelerine katmak istiyorlar. Öte yandan zaten ücretsiz mesajlaşma servislerini üye sayısı katlanarak artsa da temel gelir kaynaklarının ne olacağı konusu açıklık kazanmış değil. 

Öte yandan sosyal medya yönetme platformu Hootsuite’ın Uluslararası İş Geliştirme Müdürü Gregory Gunn mesajlaşma uygulamalarından nasıl gelir elde edileceğinin zamanla bir şekilde bulunacağını, işin en zor kısmı olan kullanıcının dikkati çekme kısmını geride bırakıldığını savunuyor.

Japonya’nın en popüler mesajlaşma uygulaması LINE’ın  oyun ve reklam konusunda en büyük fırsata sahip olduğu ve 2017 sonunda 2.2 milyar dolar gelir elde edeceği düşünülüyor.

SMS’e vurulan darbe

Telefonlarda var olan SMS programlarından gönderilen SMS sayısı, bu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 azalarak 66 milyar 431 milyona geriledi.

2008 yılında 77 milyar 837 milyon olan SMS sayısı, 2013 yılına kadar yaklaşık yüzde 128'lik artışla 177.6 milyar adet seviyesine yükseldi. SMS sayılarının, bu yılın başından itibaren ise düşmeye başladığı görüldü. İşletmeci bazında incelendiğinde ise gönderilen SMS sayıları 2014 yılının 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre Avea'nın yüzde 7, Turkcell'in yüzde 36,8, Vodafone'un ise yüzde 28 azaldı.

Skype ile Video MesajGönderme

Instagram'a Direkt MesajÖzelliği Geldi

interest Arkadaşlarınıza Mesaj Göndermek Artık Mümkün

YORUMLAR