Facebook Neden rakipsiz? Çünkü 4.5 Milyon Kişiye İş Olanağı Sağlıyor

Facebook Neden rakipsiz? Çünkü 4.5 Milyon Kişiye İş Olanağı Sağlıyor

Mark Zuckerberg geçenlerde yaptığı bir toplantıda önümüzdeki 10 yıl içinde Facebook'a rakip çıkmayacağını açıklarken hiç de haksız değildi. Çünkü Facebook dünya üzerinde 4 milyon 500 bin kişiye iş olanağı sağlayan tek sosyal mecra olarak liderliğini koruyor. 

Dünya ekonomisi üzerinde sözü geçen tek sosyal ağın Facebook olduğu açıklandı. Deloitte araştırma grubunun yayınladığı rapora göre Facebook, 4 buçuk milyon kişinin sosyal ağ üzerinden iş yapmasına destek sağlayarak ekonomiye geçen yıl 227 milyar dolar katkı sağladı. 

Bu katkının sadece 100 milyar dolarlık bölümümü Amerika Birleşik Devletleri'nde desteklediği belirlenen rapor; Asya ve Avrupa’da da etkili bir sosyal iş merkezi haline gelmiş durumda.  

Facebook üzerinde bulunan 154 binin üzerinde irili ufaklı kuruluş ve firma küresel ekonomiye olan katkılarını sadece bu mecradan işlerini yürüterek sağladılar. 2012 yılında Apple'ın denediği ancak başarılı olamadığı bu ekonomik ağın, Facebook'un hiçbir özel çaba harcamadan gerçekleştirmiş olması da dikkat çekici bulunuyor. 

Pazarlama eğilimlerinde 'sosyal ağ pazarlaması' kavramını da geliştiren ve dilimize yerleştiren mecra yine Facebook oldu. Pek çok e-ticaret şirketi hali hazırda Facebook üzerinden pazarlama yapmayı tercih ediyor. 

Mark Zuckerberg İnternetin Gelecek 10 Yılını Değerlendirdi

YORUMLAR