Facebook Nefret Söylemlerini Kontrol Etmek İçin 3.000 Kişiyi İşe Alacak

Facebook Nefret Söylemlerini Kontrol Etmek İçin 3.000 Kişiyi İşe Alacak

Facebook, nefret söylemleri, suça teşvik ve diğer zarar verici mesajları kontrol etmek üzere 3 bin kişilik bir iş gücü hazırlıyor.

Facebook platformunda haftalarca yayında kalan cinayet, intihar ve benzeri toplumu rahatsız eden onlarca iletiden sonra 3.000 kişinin daha operasyon ekibine katılması için çağrı yaptı. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamada bu iş gücünün hali hazırda var olan 4.500 kişiye eklenecek bir "kontrol mekanizması" girişimi olduğunu da açıkladı.

Şimdi soru şu, "Bu potansiyel Facebook'a yeterli olabilecek mi?". 2 milyar kullanıcının cirit attığı platformda yükselen "suç paylaşım" oranı için bu önlem ne kadar caydırıcı olabilecek?

Zuckerberg, dün bir bildiri yayınlayarak, "Güvenli bir topluluk kurmak istiyorsak, belli tepkilere çabuk yanıt vermeliyiz" dedi. Sosyal medya platformunda daha fazla insan kontrol mekanizması olarak kullanmak isteyen Facebook, artık algoritmalar kullanmak yerine insan farkındalığından yararlanmayı, zararlı paylaşımlara karşı bir avantaja dönüştürmeyi kafasına koymuş gibi görünüyor.

Bu arada Facebook, "intikam pornosu" iletileriyle ilgili olarak gelecek ay bir çalışma daha başlatacağını da açıkladı.

Facebook, Alışveriş Sistemini Geliştirecek 'Rewards' Özelliğini Test Ediyor

Facebook Biraz Daha Büyürse Patlayacak

YORUMLAR