Facebook Paris Saldırılarından Hemen Sonra, Hayattayım Servisini Yayına Aldı

Facebook Paris Saldırılarından Hemen Sonra, Hayattayım Servisini Yayına Aldı

Facebook, Paris'te yaşanan korkunç saldırı sonrası, ilk olarak Japonya’da uyguladığı "Safety Check" özelliğini yeniden devreye soktu.

Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü (Safety Check) hizmetiyle Paris'te yakınları olanlar bu servis üzerinden durum kontrolü yapabiliyorlar.

Facebook’un 2014 yılında Japonya’da yayına alınan ‘Safety Check’ (güvenlik durumu kontrolü) özelliği, doğal felaketler ya da terör saldırıları sonrası insanların yakınlarından haberdar olmasını sağlıyor. Uygulama şöyle çalışıyor;  Facebook’a en son giriş yaptığınız yer baz alınarak yakınınızda bir felaket olduysa kullanıcıya bildirim gönderiliyor. Facebook Paris'teki kullanıcılara otomatik olarak "Güvende misiniz?" sorusunu yöneltiyor. Bu bildirimde ‘güvendeyim’ ya da ‘felaket bölgesinde değilim’ seçenekleri bulunuyor. Bu servis kaç arkadaşlarınızın güvende olduğunu, kaçının henüz bildirime dönüş yapmadığını da gösteriyor. Böylelikle o bölgede yaşanan olaylar anında yakınlarınızla iletişim kurabiliyor, durumları hakkında bilgi alabiliyorsunuz

En az 118 kişinin hayatını kaybettiği Paris'teki Bataclan konser salonu saldırısında, rehinelerden biri Facebook'tan katliam anını anlattı. Benjamin Cazenoves adlı gazeteci, "Halen Bataclan'dayım. 1. katta. Ağır yaralandım. Çok hızlı saldırdılar. İçeride hala yaşayanlar var” diyerek katliamı sosyal medyadan canlı paylaşan ilk terör saldırısı kurbanı oldu. 

YORUMLAR