Facebook Patronu Zuckerberg FBI Karşısında Apple'ın Yanında Yer Aldı

Facebook Patronu Zuckerberg FBI Karşısında Apple'ın Yanında Yer Aldı

Bilindiği üzere bir süre önce FBI ile Apple arasında ilginç bir dava yaşanmıştı. Bu davaya sebep olan olay ise San Bernardino'da yaşanan ve masum insanların ölümüyle sonuçlanan terör saldırısıydı. Davacı taraf olan FBI temel olarak Apple'dan kendisine dilediği iPhone'a erişebilmesini sağlayacak özel bir yazılım geliştirme konusunda yardımcı olmasını talep ediyordu. Dava sonucunda Apple bu konuda FBI'a yardım etmekle yükümlü tutulmuştu.

Fakat dava sonrasında Apple CEO'su Tim Cook bu özel yazılımın ve Apple'ın ürettiği cihazlara arka kapılar yerleştirmenin bütün kullanıcılar için ek riskler oluşturabileceğini belirterek bu yardım talebine tepki göstermişti.

Şimdi ise bu dava hakkında farklı bir görüş de Facebook'un kurucusu ve patronu Mark Zuckerberg'den geldi. Mark Zuckerberg konu hakkında yaptığı açıklamada Apple'ın bu tepkisini haklı bulurken bir yandan da terörizm ile savaşmak için firmaların hükümetle işbirliği yapması gerektiğini savundu. Fakat bu işbirliği yolunun kullanıcıların mobil cihazlarına bir arka kapı yerleştirmek olmadığını da sözlerine ekleyen Mark Zuckerberg, teröristlerin mobil cihazlarına erişebilmek için farklı yollar araştırılmasının daha uygun olacağını belirtti.

Bir süre önce Bill Gates de konu hakkında görüşlerini belirtmiş, davada FBI'ı haklı bulurken Apple'ın arka kapı için hükümete yardım etmesi gerektiğini savunmuştu. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum bölümümüzde görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Apple'dan FBI'a Güvenlik Ayarı!

YORUMLAR