Facebook, Politika Değişikliklerini ve Gizlilik Sorunlarına Bulduğu Çözümleri Oylamaya Açtı

Facebook, Politika Değişikliklerini ve Gizlilik Sorunlarına Bulduğu Çözümleri Oylamaya Açtı

Facebook, yapacağı politika değişikliklerini öncelikle kullanıcılarının oylarına sundu ve anketlerini resmen açtı.

10 Aralık akşamına kadar milyarlarca Facebook üyesi, Facebook’un kendi sitesini nasıl yöneteceği konusunda, önerilen bir dizi politika değişikliğini oylayacak.

Bahsedilen politikalar, Facebook’un, sizin verilerinizi nasıl kullanacağını, politika değişikliklerini kullanıcıların oylamasına izin veren sosyal ağ uygulamalarını ortadan kaldırma planlarını ve benzerlerini kapsamakta.

Bu oylama, Schrage’ın, önerilen değişiklikler konusundaki iletisine tam 20,108 İngilizce yorum gelmesinin ardından başlatıldı. Facebook, yedi gün süren ve Çarşamba günü sona eren dönemin sonunda, toplamda 89,000 yorum aldı.

Önerilen tüm bu değişiklikler yaklaşık bir hafta önce açıklandı ve gizlilik savunucularından çok fazla eleştiri aldı ki bunlar, Mark Zuckerberg’i rotayı tersine çevirmesi için zorladı. Geri bildirimlerin sonucu olarak ve düzenleyicilere konunun danışılmasının ardından, Facebook, Instagram’dan topladığı verilerle ne yapmak istediği ve bağlı şirketlerle nasıl paylaşımda bulunacağı konusunda politika önerilerini değiştirme kararı aldı. Facebook’un kamu politikası ve pazarlama başkan yardımcısı Elliot Schrage bir iletisinde; içerik sahipliği, gizlilik kontrolleri ve reklam politikaları başlıkları altında önemli noktaların altını çizdi. 

2009 yılının Nisan ayında, Facebook, bir oylama ile koyduğu fakat 200 milyon kullanıcı tarafından reddedilen kendi demokrasisini uygulamıştı. Fakat şu anda şirket, sistemin artık mantıklı gelmediğini, çünkü Facebook’un çok fazla büyüdüğünü, halka açık bir şirket olduğunu ve bir dizi düzenleyici sorunu ile karşılaştığını savunuyor.

Şimdi Facebook’un gerçekleştirdiği oylamada aktif kullanıcıların en az yüzde 30’unun oy kullanması gerekiyor. Facebook, insanları ankete çekebilmek için elinden geleni  yapıyor. Şirket, kullanıcılara bir e-posta gönderdiğini  ve Facebook platformu üzerinde oylama için özel olarak geliştirilen bir uygulama çıkardığını söylüyor.

Facebook, bu uygulamaları başlattığından bu yana sunduğu oylamaların ikisi de yetersiz sayıda kullanıcının oylamaya katılması yüzünden, başarısızlıkla sonuçlandı. Bu yüzden şimdi iyi bir oylama sonucu ile karşılaşılması beklenmiyor.

YORUMLAR