Facebook Resimlerde Yüzümüzü Görmeden de Bizi Tanıyabilecek

Facebook Resimlerde Yüzümüzü Görmeden de Bizi Tanıyabilecek

Facebook artık bizi tanımak için sadece yüzümüzü taramayacak. Facebook’un yeni kullanıcı tanımlama sistemi, bizi tanımak için çok farklı algoritmalar geliştirdi.

Facebook bir süredir yüz tanıma sistemleri kullanarak, çeşitli fotoğraflarda kullanıcılar etiketlenmese de onları tanıyabiliyordu. Ancak üzerinde çalıştığı yeni algoritmalar sayesinde, artık Facebook'un bizi tanımak için gözlerimizin içine bakması gerekmiyor.

Facebook “big data” adı verilen veri biriktirme ve depolama sistemini derinlemesine inceleyebiliyor. Facebook kullanıcılarının fotoğraflardaki karakteristik özelliklerini de kullanarak kim olduğumuza ulaşabiliyor. Her zaman giydiğimiz bir gömlek, bulunduğumuz mekanlar, arkadaşlarımız ya da ev dekorasyonumuz bile Facebook için birer ipucu teşkil ediyor.

Örneğin, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in yüzüne bakmadan tanımanın çok kolay olduğunu söyleyen Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı yöneticisi Yen LeCun, “Zuckerberg hep gri bir t-shirt giyiyor, Facebook algoritmaları bunu kolayca ayıklayarak farklı referanslarla birleştirebiliyor. Böylece hemen tanıyabiliyor” açıklamasını yaptı. Bu sistemin insanlar tarafından da kullanıldığını, arkadaşlarımızı sırtından bile kolaylıkla tanıyabildiğimizi hatırlatan LeCun, Facebook yapay zeka algoritmalarının da insan gibi davranabildiğine dikkat çekti. 

Facebook kısaca; saç stilinden, giyim tarzından ve günlük hayat alışkanlıklarından tutun da, etrafımızda rutin görünen her şeyden faydalanarak kimlik taraması yapmayı başarıyor. 

Facebook'a GIF Desteği Geldi

Facebook Messenger Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Facebook Türkiye Araştırması Sonuçları Açıklandı

YORUMLAR