Facebook, Rus Bağlantılı 270'den Fazla Trol Hesabını Sildi

Facebook, Rus Bağlantılı 270'den Fazla Trol Hesabını Sildi

Facebook bir yandan Cambridge Analytica skandalı ile boğuşurken, bir yandan da Rusya'nın "trol fabrikasıyla" mücadele ediyor. Sosyal medya devi, 2016 ABD Başkanlık seçilmlerini manipüle etmekle suçlanan Rusya merkezli İnternet Araştırma Ajansı'nın (IRA) 270'den fazla hesabını sildi.

Donald Trump'ın zaferle ayrıldığı 2016 yılındaki başkanlık seçimlerindaki 'Rus' etkisi hala tartışılmaya devam ediyor. Facebook, 2017 yılının Eylül ayında yaptığı açıklamada, büyük bir Rus sermaya grubunun Amerikalı seçmenleri hedefleyerek 3 bin tane reklam yayınladığını belirtti. 

Yaklaşık bir ay sonra ise Jonathan Albright adındaki bir araştırmacı, toplam 6 farklı Rus kaynağından propaganda amaçlı haberlerin yayınlandığını ve bu haberlerin Facebook'ta 340 milyon kez paylaşıldığını keşfetti. Bu rakam, Kuzey Amerika'nın toplam nüfusunun dahi üzerinde.

Olay sonrasında ABD Senatosu'na ifade veren Facebook, siyasi propagandayla manipüle amacı taşıyan yüzlerce Rus kaynaklı hesabı kapatmıştı. Geçen süre zarfında incelemelerini daha da derinleştiren şirket, şimdi de internette algı operasyonu yapmak amacıyla hareket eden 270'i aşkın sayfayı ve hesabı engellediğini açıkladı. Söz konusu trol fabrikasının, Kremlin destekli siber içerik üreten İnternet Araştırma Ajansı'yla (IRA) bağlantılı olduğunu keşfedildi. 

Facebook Güvenlik Müdürü Alex Stamos, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, IRA bağlantılı hesapların yanı sıra 70 Facebook ve 65 Instagram hesabının kapatıldığını bildirdi. Stamos, hesaplarının çoğunun Rusça olduğunu ve Azerbaycan, Özbekistan ve Ukrayna ile yakınlarındaki ülkelerde Rusça konuşanları hedef aldığını söyledi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Rus ajansının defalarca aldatıcı davrandığını ve ABD, Avrupa ve Rusya'daki insanları manipüle etmeye çalıştığını belirtti. Engellenen sayfalardan her birinin Facebook'ta en az bir milyon, Instagram da ise yaklaşık 500 bin takipçisi olduğunu ifade eden Zuckerberg, "Bugüne kadar başka ülkelerdeki seçimlere müdahale ettiği gerekçesiyle IRA'ya karşı birçok önlem almıştık; Ancak bu sefer Rusya ve çevresinde yaşayan insanları hedef alan manipüle yayınlar nedeniyle hesaplarını sildik" dedi.