Facebook Sahte Haber Yayan Yüzlerce Sayfayı Sildi

Facebook sahte haber

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yüzlerce kullanıcının hesaplarını, politik olarak asılsız haberleri yaydıkları gerekçesiyle kapattı.

Resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı blog yazısıyla yaşanan olayları aktaran Facebook, toplamda 559 sayfa ve 251 profili sildiklerini belirtti. Silinen sayfa ve profillerin, “sansasyonel politik içerikler” yayınladıkları gerekçesiyle kapandığının altı çizilirken, böylesine bir silme işleminin neden başlatıldığına dair açıklamaysa yapılmadı.

Facebook, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki son başkanlık seçimlerinden sonra sıkı denetim altına alınmıştı. Seçimler sırasında sahte haberlerin yayılmasının ardından çeşitli devlet kurumları, sosyal medya üzerinden yayılan haberler konusunda denetim kararı almışlardı. Başta Facebook olmak üzere Twitter, Instagram hatta Snapchat’in sahte haberler konusunda yeni teknikler geliştirmelerini isteyen ABD kurumları, şirketleri yeni önlemler almaya zorlamışlardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ara dönem seçimlerinin yaklaşması dolayısıyla sahte haberler konusunda hassasiyet artarken, sosyal medya şirketleri de konu hakkında gayretlerini artırdılar. Facebook ilerleyen günlerde yaptığı silme ya da kaldırma işlemlerine devam edeceğinin sinyallerini verirken, halihazırda geliştirilmeye devam edilen çeşitli yapay zeka sistemleriyle sahte haberlerin tamamen önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.