Facebook Sanal Gerçeklik Ürünleri Pazarında Kullanıcıları Zora Sokacak

Facebook Sanal Gerçeklik Ürünleri Pazarında Kullanıcıları Zora Sokacak

Facebook’un sahibi olduğu Oculus, sanal gözlük setlerini 2016’nın ilk aylarında çıkaracağını duyurdu. Pazarda tek ürün olmayan Oculus Rift, Facebook kozuyla rakibi Valve'a karşı farklı bir rekabet stratejisi kurguluyor.

Facebook’un sosyal medyaya sanal gerçeklik olgusunu taşıyacak olması, sanal gerçeklik gözlük seti satın almak isteyenleri ikilemde bırakacağa benziyor. Sanal Gerçeklik: Arkasında Kimler Var, Ne Yapıyorlar? Bloğumuzda sanal gerçeklik endüstrisinin pazara adım adım nasıl yaklaştığını anlatmıştık.  

Facebook Oculus firmasını sosyal medyanın tüm avantajlarına dahil etmek isterken, Valve’ın sanal gözlükleri oyun severleri hedefliyor. Steam gibi dijital oyun pazarında sözü geçen bir firmanın Facebook sanal gerçeklik uygulamalarıyla bir işi olmayacağına göre kullanıcılar sosyal medya mı, yoksa sanal gerçek oyunlar mı ikilemi yaşayacaklar.

Bu durumda her evde iki sanal gerçeklik steti olması gerekliliği fikri şimdiden kafaları karıştırıyor. Öte yandan sanal gerçeklik setlerinin ucuz olmayacağı konuşulurken, bu setlere sahip olmak isteyenler bir seçim yapmak zorunda kalacaklar.

Her iki sanal gerçeklik setinin de çok yüksek sayıda kullanıcıya hitap edeceği kesin. Oculus, 1 milyarı aşkın Facebook kullanıcısını hedeflerken, Valve oyuncu kitlesini de eline geçirmek istiyor. Ancak her iki setin, iki platformda da tam hizmet vermesi beklenmiyor. 2016 yılı sanal gerçeklik konusunda kullanıcıların karar yılı olacağa benziyor.

Facebook’tan Sanal Gerçeklik Uygulamaları Yolda

Sanal Gerçekliğe İşitme ve Görmeden Sonra Dokunma Duyusu da Geliyor

Valve Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile Beraber Half Life 3 mü Geliyor?

YORUMLAR