Facebook Satire Özelliğini Test Ediyor

Facebook Satire Özelliğini Test Ediyor

Her geçen gün yeni bir özellik sunan Facebook,  “Satire” yani Türkçe’si “Satirik” olarak geçen yeni bir özelliği test etmeye başladı. Bu özellik, gerçeklik payı bulunmayan içeriklerin başına getirilecek.
Peki bu özellik nasıl kullanılacak derseniz, örnekle anlatmak gerekirse; Zaytung gibi sitelerin hazırladığı, eğlence amaçlı yazılan haberlerin ciddiye alınmaması için başlıklara “Satirik” etiketi getirilerek kullanılacak. Bu sayede kullanıcıların, bu tür haberlere inanmalarının önüne geçilmesi planlanıyor.

Ars Technica’nın keşfettiği özellik, şu an benzer konular bölümünde ve sınırlı sayfalarda kullanılıyor. Satirik etiketinin kısa zaman içinde herkesin kullanımına sunulması bekleniyor. Bu özelliğe en çok medya çalışanları sevinecek gibi görünüyor. Çünkü bu tarz haberler, o kadar gerçekçi bir şekilde hazırlanıyor ki, inanmamak elde bile değil.

Özellik bir yandan çok faydalı görünse de, örneğin Zaytung gibi sitelerin bu tür haberleri eğlenmek amaçlı yazdığını düşünürsek, kullanıcılar bilinçlendiği için inandırıcılığı düşüyor. Sonuç olarak, çoğu insanın eğlencesi de kısıtlanmış oluyor.

Sadece Yazılımla Pili Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

YORUMLAR