Facebook Seçim Manipülasyonlarına Karşı Önlemler Alıyor

facebook seçim önlemleri

2016 yılında gerçekleşen ABD Başkanlık seçimi, ülkede pek çok spekülatif haberlere konu olmuştu. Rusya'nın seçimlere müdahalesinden tutun da, Facebook'ta yayınlanan yalan haberlerin seçime gölge düşürdüğü haberleri sürekli konuşulmuştu.

Facebook, ABD başkanlık seçimleri öncesi ve sonrasında Rusya tarafından Facebook'a verilen, sayısı 3 bin dolayında siyasi reklamı ABD Kongresi müfettişleriyle paylaşmayı planladığını da açıklamıştı.

Seçimlere yapıldığı otaya çıkarılan Rus manipülasyonuna karşı Facebook, ABD'nin yapacağı tüm soruşturmalara fiili olarak katılmaya karar verdiğini açıkladı. CEO Zuckerberg, Facebook'un başka ülkelerin seçimlerine müdahale etmek için kullanılmasını engellemek amacıyla dokuz maddeden oluşan bir plan hazırladıklarını söyledi.

Facebook hukuk birimi de bu planı destekledi ve sosyal medyanın bundan böyle "umursamaz" paylaşımlara izin vermeyeceğinin altını çizdi. Öte yandan Facebook, 2016 seçimlerini etkileyen tüm bu paylaşımların ifşa edileceğini, kullanıcıların ve kamuoyunun bu konuda bilgilendirileceğini de ifade etti. Bu ifade ve önlemler ışığında Facebook'da Rusyanın seçimlere müdahale etmiş olduğunu kabul etmiş oldu.  Hatta Facebook,bu eylemlerin seçimler başlamadan aylar önce başladığını da söyledi.

Bu durumla ilgili olarak Facebook, site üzerindeki siyasi reklamları saydamlaştıracağı belirtilirken Zuckerberg, bu yöntemle insanların herhangi bir seçimle bağlantılı olarak yapılan tüm reklam ve paylaşımların tamamen şeffaflaşacağını da söyledi.

YORUMLAR