Facebook Sinir Bozucu Yeni Özelliğini Test Ediyor

Facebook Sinir Bozucu Yeni Özelliğini Test Ediyor

Facebook kullanıcılardan oldukça büyük tepki alabilecek yeni özelliğini test etmeye başladı. Hatırlanacağı üzere bir süredir Facebook ve Twitter gibi sosyal medya servisleri otomatik video oynatma özelliğini uyguluyorlardı. Bu sosyal medya servislerini ziyaret ettiğinizde haber akışında aşağıya doğru kaydığınızda karşınıza çıkan videolar otomatik olarak oynamaya başlıyordu. Eğer mobil internet bağlantınızda kota problemi yaşıyorsanız bu durum ciddi derecede can sıkabiliyordu. Ayrıca video oynatılması sosyal medya üzerindeki gezintiyi yavaşlatabiliyor, bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın kasılmasına sebep olabiliyordu. Facebook bu can sıkıcı durumu daha da can sıkıcı yapabilmek için çabalıyor.

Facebook'un mevcut otomatik video oynatma özelliğinde videolar oynamaya başladığında sessiz bir şekilde oynatılıyorlardı. Fakat yeni özellik otomatik oynatılan videoların seslerinin de oynatılmasını kapsıyor. Yani Facebook haber akışında gezinirken karşınıza çıkan video hem kendiliğinden oynamaya başlayacak hem de hoparlörlerinizden veya kulaklıklarınızdan videonun sesini duymaya başlayacaksınız.

Yeni özellik sayesinde Facebook gezintinizde reklamlara ve istenmeyen nitelikteki videolara sesli olarak maruz kalabilir, kalabalık alanlarda dikkat çekebilirsiniz. Uygulama şu an Avustralya'da test edilmekte. Testlerde iki farklı grup oluşturulmuş. İlk grupta haber akışındaki reklam videoları da dahil her tür video sesleriyle birlikte otomatik oynatılıyor. Diğer grupta ise videolar otomatik oynatılıyor; fakat seslerinin de otomatik oynatılması için bir tuşa dokunmak gerekiyor.

Facebook'un Android ve iOS versiyonları üzerinde yapılan testlerde kullanıcıların telefonlarının veya tabletlerinin sesi açıksa videolardaki sesler de otomatik oynatılıyor. Ayrıca Facebook ayarlarından otomatik ses oynatmayı tamamen kapatmak da mümkün olacak.

Prisma Son Güncellemeyle Çevrim Dışı Çalışabiliyor

YORUMLAR