Facebook Sizi Arkadaşlarınızdan Daha İyi Tanıyor

Facebook Sizi Arkadaşlarınızdan Daha İyi Tanıyor

Bilgisayarlar insanlardan hoşlanıp hoşlanmamak gibi bir seçimde bulunamazlar. Ancak Facebook gibi tüm alışkanlıklarınızı ortaya döktüğünüz dev sosyal ağlar sizi hem sizden hem de arkadaşlarınızdan daha iyi tanıyıp, değerlendirecek kapasiteye sahipler. 

Cambridge ve Stanford Üniversiteleri bir araya gelerek bir araştırma yaptılar. Bu araştırma şimdiye kadar Facebook'ta yaptığınız her hareket, paylaşım, yorum, yazışma, arkadaş seçimi gibi tüm sosyal faaliyetlerinizi depolanmasından dolayı karakterinizin apaçık ortada olduğunu gösteriyor.

Yaptığınız paylaşımlar ve sosyal aktivite seçimleriniz, hoşlandığınız resimler ve takip ettiğiniz siteler Faceboo'ta depolanıyor. Bu bilgiler analiz edildiğinde ne tip bir karaktere sahip olduğunuzda gün gibi ortaya çıkıyor. Arkadaşlarınızın bile sizi Facebook kadar iyi tanımasının neredeyse imkansız olduğunu ortaya koyan araştırma, aslında kişisel hayatımızı kendi ellerimizle makinelere teslim ettiğimizin de bir göstergesi. 

Araştırma dış etkenlere karşı son derece savunmasız olabilen insan doğasının yeniden tanımlanarak, belli karakterlerin ne gibi durumlardan etkileneceğinin öngörülmesinin de bilgisayarlar yoluyla yapılabileceğini de işaret ediyor.

Bu şu anlama gelebiliyor: Çok yakında Facebook’ta 'bunu beğenme senin  tarzın değil' ya da 'bununla arkadaş olma seninle hiç uyuşmuyor' tarzında uyarılar almamız yakın gibi görünüyor. Çünkü karakter eşleşmesi yapmak verdiğimiz bunca veri sonrası son derece kolay ve kaçınılmaz olacak. 

Facebook Dürtmesi Evliliğe Götürdü

Facebook Kullanıcılarından Özür Diledi

Facebook Telefon'un İsmi Netleşiyor: Facebook Home!

YORUMLAR