Facebook, Skandal Sonrasında Çalışanlarını İşten Çıkarıyor Mu?

Facebook İşten Çıkarma

Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkmasından sonra Facebook’a tepkiler devam ediyor. “#deletefacebook” gibi Facebook karşıtı pek çok kampanya da başlatılmış durumda. Hatta bu kampanyaya destek verenlerden biri olan Elon Musk da kendisinin ve şirketleri Tesla ile SpaceX’in resmi Facebook sayfalarını yakın zamanda silerek bu platformdan kaldırmıştı. 

Facebook da şu sıralar şirketin göreceği hasarı en aza indirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. Şirket, Facebook’ta kişisel verilerin gizli kalması ve daha iyi korunması adına platforma birtakım güncellemeler ve yenilikler de getirdi. Ancak Mark Zuckerberg’in açıklamalarına bakılırsa, bu skandal sonrasında Facebook’ta işten çıkarılan hiç kimse olmadı. Bir medya konferansında konuşan Zuckerberg, skandallar sebebiyle hiçbir çalışanın işten kovulmadığını doğruladı ve "Sonuçta bu benim sorumluluğum." dedi.

Zuckerberg yine de şirketin CEO’su olarak görevine devam ediyor. Kendisine, Facebook’u yönetmek için en doğru kişinin kendisi olup olmadığı sorulduğunda bu soruyu "Evet" diyerek cevapladı. Ayrıca Facebook’ta Zuckerberg’in başkanlıktan inmesi konusunun tartışılıp tartışılmadığı sorusuna da "Bildiğim kadarıyla hayır." cevabını verdi.

“#deletefacebook” kampanyası sonrasında Facebook’un büyük bir kullanıcı kitlesi kaybına uğradığını düşünenlerin yanıldığını belirten Zuckerberg, "Gözlemlenebilen büyük bir etki olduğunu zannetmiyorum. Ama bu yine de güzel bir şey değil. Kimsenin hizmetimizden mutsuz olmasını istemiyorum. Değişikliği tam olarak ölçemesek de, bu yine de güvene olan büyük bir darbeyi gösteriyor." dedi.

YORUMLAR