Facebook, Skandala Rağmen Hedefli Reklamları Zorunlu Görüyor

Bir süredir tüm dünyanın gündeminde olan Facebook, hem Amerikan senatosu hem de AB Komisyonu tarafından bazı zorundalıklara maruz kalıyor. AB tarafından Genel Veri Koruma Yasası yürürlüğü başlayacak olmasına rağmen sosyal medya şirketi, reklamlarda kesinti yapamacaklarını söylüyor. İşte detaylar:

AB Komisyonu'nun aldığı ve 25 Mayıs tarihinde başlayacak olan Genel Veri Koruma Yasası (GDPR) internet kullanıcılarını korumak adına önemli bir hamle. Bu anlamda Facebook, Google, Twitter gibi pek çok şirkete kısıtlama getiriliyorken tüm gözler özellikle Facebook'un üzerinde. Çünkü bir süre önce vatandaşların gizliliklerini ihlal eden şirkete ağır bir yaptırım uygulandı. Ancak Facebook, bu yasaya rağmen çeşitli reklam türlerini kullanıcılara göstermek zorunda olduklarını ifade ediyor.

Şirketin gizlilikten sorumlu yöneticisi Rob Sherman tarafından dile getirilen hedefli reklamlar, Facebook'un en büyük kazanç kaynağı. Bu sebepten dolayı da her türlü kısıtlamayı onaylayan ABDli şirket bu konuda hassas olduklarını belirtiyor. Sherman açıklamasında “Facebook reklam destekli bir platform. Hedefli reklamlar, Facebook verilerinin reklam verenlere sunularak markaların doğru hedef kitlelerine ulaşmasını sağlıyor" dedi.

Facebook'a İzin Sayfaları Geliyor

Ayrıca Facebook'un bundan sonraki süreçte izin konusunda daha tedbirli olacağı ve kullanıcılara “izin sayfaları” sunacağı açıklandı. Bu sayfalarda kullanıcının nelere izin verdiği detaylıca anlatılacak ve sayfanın en altında kabul etme butonu yer alacak. Böylelikle tüm kontrolü kullanıcısına bırakan Facebook, söz konusu izin sayfalarını bu haftadan itibaren Avrupa’da web sürüme ve mobil uygulamalara getireceğini dile getirdi.