Facebook, Skandaldan Sonra Gelirlerini Katladı

Facebook para

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, veri hırsızlığı konusunda yaşadığı skandalın ardından gelirlerini attırdı.

Facebook, geçen ay patlak veren veri skandalına karşın yılın ilk 3 ayında 4 milyar 900 milyon dolar kâr etti.

Facebook money

Cambridge Analytica Skandalı ile Facebook’un, farkında olmadan 80 milyondan fazla Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının bilgilerini İngiltere merkezli Cambridge Analytica’ya verdiği ve bu verilerin başkanlık seçimlerinde etkin şekilde kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica isimli şirketin, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması için yapılan Brexit referandumu sırasında da aktif şekilde çalıştığı ve sosyal medya verileri kullanarak algı yönetimi konusunda beklenmedik bir noktaya geldiği ifade edilmişti. Sosyal medya verilerinin algılarını, değiştirmek için kullanıldığı öğrenen kimi kullanıcılar, Facebook’u hedef almaya başlamışlar ve #deleteFacebook yani Facebook’u Sil kampanyasını başlatmışlardı. Birçok ünlü ismin destek verdiği kampanyayla birlikte Facebook’un gelir konusunda geriye düşeceği tahmin edilirken, bugün ilginç veriler ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalara göre Facebook, geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerini arttırarak, yüzde 63 kâr etti. 2017’nin ilk üç ayında 8 milyar dolar gelir elde eden sosyal medya devi, 2018’in aynı döneminde gelirlerini 11 milyar 900 milyon dolara çıkardı. Aylık aktif kullanıcı sayında benzer bir artış sergileyen şirket, 2 milyar 200 milyon aktif kullanıcı sayısına eriştiğini duyurdu.