Facebook Skandalı Büyüyor: 87 Milyon Kişinin Verileri Sızdırıldı

Facebook Skandalı Büyüyor 87 Milyon Kişinin Verileri Sızdırıldı

Son dönemin en büyük internet skandallarından bir tanesi olan Cambridge Analytica olayı, her geçen gün daha da büyüyor. Skandalın kalbinde yer alan Facebook, sanılanın aksine 50 milyon kişinin değil, yaklaşık 87 milyon kişiye ait verilerin, Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüzce kullanılmış olabileceğini açıkladı. 

Donald Trump ve Brexit kampanyalarını yöneten Londra merkezli politik danışmanlık şirketi Cambridge Analytica'nın, milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerini uygunsuzca alarak psikografik yöntemlerle ileri propaganda teknikleri uyguladığı ortaya çıkmıştı. 

Facebook ve Cambridge Analytica arasındaki skandalı ortaya çıkaran muhbir Christopher Wylie, 50 milyon kişiye ait verinin paylaşıldığını söylemiş olsa da, buzdağının görünmeyen yüzü yavaş yavaş açığa çıkmaya başladı. 

Facebook skandal

Sosyal medya devi yaptığı son açıklamada, Londra merkezli şirketin çeşitlli propaganda teknikleriyle politik seçimlere müdahale etmek için 87 milyon kişinin verilerine erişmiş olabileceğini açıkladı.

Facebook Üst Teknoloji Yöneticisi (CTO) Mike Schroepfer, uygunsuz şekilde toplanan kişisel verilerin ABD ve İngiltere'deki önemli siyasi seçimlerde seçmenleri etkilemek için usulsüz kullanıldığına yönelik iddiaların incelendiğini ifade etti. Facebook muhbiri Wylie, daha önce yaptığı açıklamada, Cambridge Analytica’nın İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması için yapılan Brexit oylamasında büyük bir rol oynadığını söylemişti.

Cambridge Analytica İddiaları Reddediyor

Öte yandan Cambridge Analytica cephesi söz konusu iddiaları kesin bir dille reddediyor. Şirket, Facebook'taki kişilere ait verilerin kullanılmadığını, bunun yerine Aleksandr Kogan'ın araştırma şirketi Global Science Research'ten 30 milyon insanın lisanslı verilerinin alındığını iddia ediyor. 

Cambridge Analytica

Ayrıca, bu verilerin hiçbirinin Trump kampanyasında kullanılmadığını belirten şirket, Facebook'la iletişime geçtiklerini ancak cevap alamadıklarını söyledi.

Mark Zuckerberg İfade Verecek

Facebook'un kurcusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, patlak veren skandalın ardından güvenleri sarsılan kullanıcılarını yeniden kazanmak için uğraşıyor.

Kişisel verilerin usulsüzce kullanılması sebebiyle özür dileyen ve platformun radikal bir revizyon geçireceğinin sözünü veren Zuckerberg, şirketin kullanıcı verilerinin kullanımı ve korunmasıyla ilgili olarak 11 Nisan'da ABD Temsilciler Meclisi Ticaret Komisyonu'nda ifade vermeyi kabul etti.

Komisyon, Facebook uygulamalarının ABD'li kullanıcılara verdiği zararı soruşturuyor.

YORUMLAR