Facebook Skandalı Tinder'ı Vurdu

Facebook Tinder

Son günlerde kullanıcı verilerinin korunmasına dair birçok skandalın ortasında kalan Facebook’un yaşadığı sıkıntılar, en çok çöpçatanlık uygulaması Tinder’ı vurdu.

Cambridge Analytica Skandalı ile birlikte Facebook’un kullanıcı verilerini herhangi bir koruma olmaksızın pazarladığı ve bu verilerin seçimlere etki etmek için dahi kullanılabileceği ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 87 milyon Amerika Birleşik Devletleri vatandaşına dair verilerin üçüncü parti kişilerin eline geçmesinin ardından kullanıcılar, bazı uygulamalara Facebook hesaplarıyla bağlanmak için verdikleri izinleri kaldırmaya başlamışlardı. Yakın zaman önce toplu izin kaldırma özelliğini de aktif hale getiren Facebook, böylece hesaplara bağlı şekilde çalışan uygulamaların izinlerini tek tuşla kaldırmaya olanak tanımıştı.

Facebook ile giriş yapılarak kullanılabilen en büyük uygulamalardan bir tanesi olan Tinder da uygulama kaldırma problemlerinden etkilendi. Birçok kullanıcı Facebook üzerinden Tinder’a verdikleri izinleri farkında olmaksızın kaldırırken, sonrasında uygulamaya giriş yapamama problemi yaşadılar.

Twitter üzerinde binlerce kullanıcı, Tinder’ın izinlerini kaldırmalarının ardından tekrar uygulamaya Facebook ile giriş yapmak istediklerinde giriş ekranında kaldıklarını ve bu döngünün düzelmemek üzere tekrarlandığını söylediler. Problemin Facebook’un bugün itibarıyla kullanıma koyduğu yeni uygulama izinleri prosedürlerinden kaynaklandığı belirtilirken, yapılacak küçük değişikliklerle birlikte yakın zaman sonra Tinder’daki sorunların biteceğinin altı çizildi.

 

YORUMLAR