Facebook Skandalından 234 Bin Türk Kullanıcı Etkilenmiş

Facebook Skandalından 234 Bin Türk Kullanıcı Etkilenmiş

Facebook, Londra merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica'nın milyonlarca kişiye ait verileri usulsüz şekilde kullanmasının ortaya çıkmasının ardından skandaldan kaç Türk kullanıcının etkilendiğini açıkladı.

Dünya çapında hükümetlere, politikacılara ve askeri kurumlara veri, analiz ve stratejik danışmanlık hizmeti veren şirketin, Facebook'un son açıklamasına göre 87 milyon kişiye ait verileri izinsiz bir şekilde kullanması, veri güvenliğini bir kez daha tartışmaya açmıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından kullanıcılarından özür dileyen ve kişisel verilerin güvenliği adına yeni adımlar atacaklarını taahhüd eden Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, buna rağmen içine düştükleri kaostan kurtulmanın birkaç yılı bulabileceğini söylüyor.

Şirketten yapılan son açıklamada, Cambridge Analytica şirketinin yalnızca ABD vatandaşlarının verilerini ele geçirmediği söylenmişti. Peki, Türkiye'deki kaç kullanıcı bu olaydan etkilendi?

Facebook'un paylaştığı verilere göre, Türkiye'de toplam 44 milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Sosyal medya devi, Türkiye'de söz konusu uygulamaya 223 kişinin katıldığını ancak toplam etkilenen kişi sayısının 234 bin 584 olduğunu açıkladı. Cambridge Analytica, Facebook'ta bulunan bir quiz uygulaması üzerinden verileri toplamıştı.

Buna rağmen Türkiye'nin dünyada en çok kullanıcının etkilendiği ilk 10 ülke arasında olmadığını da belirtelim. Listede başı çeken ABD'yi sırasıyla; Filipinler, Endonezya, İngiltere, Meksika ve Kanada izliyor. Son beş sırada ise Hindistan, Brezilya, Vietnam ve Avustralya bulunuyor.

YORUMLAR