Facebook, Snapchat'ten Bitmoji'yi Çaldı

Facebook Avatars

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook’un Android sürümünde, Facebook Avatars ismi verilen yeni bir özellik ortaya çıktı.

Yeni uygulamanın ortaya çıkmasından sonra Facebook’un Snapchat’in çok sevilen Bitmoji uygulamasını birebir çaldığı konuşulmaya başlandı.

Facebook Avatars özelliği

Facebook’un Android sürümünün kodları arasında dolaşan bir kullanıcı, Facebook Avatars adı verilen yeni bir özelliği keşfetti. İnsanların kendilerine benzer sanal karakterler yaratmasını ve bunları istedikleri gibi özelleştirebilmesini sağlayan Facebook Avatars özelliği, Snapchat’in Bitmoji özelliğine benzerliğiyle dikkat çekti.

Mark Zuckerberg, bir süre önce yaptığı bir basın toplantısı sırasında görselliğin yazılı mesajların yerine geçeceğine dair bilgiler vermişti. Özellikle Oculus Rift için geliştirilen Facebook uygulamalarını tanıtırken görselliğin önemine dikkat çeken Zuckerberg, fikirlerini hayata geçirmek için ilk ciddi girişimlerinden bir tanesini yaptı. Facebook kullanıcılarının kendilerine benzer karakterler yaratmalarına ve bu karakterlerin saçlarını, kıyafetlerini, makyajlarını ve diğer özelliklerini kişileştirmelerine olanak sağlayan Facebook Avatars uygulamasının Facebook’u daha görselleştirecek en ciddi adım olarak gösterildi.

Snapchat’in Bitmoji özelliğini neredeyse birebir şekilde kopyalayan Facebook, Facebook Avatars’a dair haberlerin yayınlanmasından sonra resmi bir açıklama yaparak, bahsi geçen özelliği geliştirmeye başladıklarını doğruladı. Özelliğin henüz geliştirme aşamasında olduğunun altı çizilirken, yakın zaman sonra gerekli bilgilerin kullanıcılarla paylaşılacağı belirtildi.