SnapChat'i Satın Alamayan Facebook, Onu Geliştiren FacioMetrics'i Aldı

SnapChat'i Satın Alamayan Facebook, Onu Geliştiren FacioMetrics'i Aldı

Snapchat'i satın almayı başaramayan Facebook, yaptığı satın alımlarla ve güncellemelerle, deyim yerindeyse Snapchat'in kökünü kurutmaya çalışıyor. Facebook şimdi de SnapChat'in geliştirilmesinde önemli rol oynayan yüz tanıma uygulaması şirketi FacioMetrics'i satın aldı.

Fotoğraf ve video alanındaki çalışmalarına ağırlık veren Facebook, hedefine ulaşmak için elinden geleni yapıyor. Son olarak WhatsApp'a Snapchat hikayeleri getireceği öğrenilen şirketin şimdi de yüz tanıma teknolojileri alanında çalışmalar yapan FacioMetrics'i satın aldığı öğrenildi. Bu satın alımla birlikte Facebook şemsiye altındaki sosyal medya uygulamalarında paylaşılan fotoğraf ve videolarda daha fazla efekt ve eğlence görebileceğiz.

Aşağıda FacioMetrics'in Facebook'a resmen katıldığına dair yayınladığı mektubu gözden geçirebilirsiniz. 

FacioMetrics Nedir? Ne Yapar?

Geçtiğimiz yıl Carnegie Mellon Üniversitesi'nde okuyan bir grup öğrenci tarafından kurulan FacioMetrics, otomatik öğrenme algoritmaları kullanarak telefon kameralarının insan yüzünü analiz etmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Facebook'un sektörde eksik olduğu büyük bir boşluğu tamamlayan yeni satın alımı ile birlikte Snapchat ile olan rekabetinin biraz daha kızışacağı anlaşılıyor. Öte yandan satın alım ile ilgili konuşan FacioMetrics CEO'su Fernando De La Torre, şirketin görsel yüz analizine olan ilgi ve talebin artmasına paralel olarak şirketi kurduklarını ve Facebook'a dahil olarak büyük bir adım attıklarını belirtiyor. Facebook'un FacioMetrics'e ne kadar para ödediği henüz açıklanmadı. 

Twitter'da Snapchat'ten Bir Özellik Çaldı: QR Kod

Facebook, Messenger ve Instagram Tek Uygulamada Birleşiyor

YORUMLAR