Facebook, Son 6 Ayda 1,27 Milyar Sahte Hesabı Sildi

Facebook, Son 6 Ayda 1,27 Milyar Sahte Hesabı Sildi

Sosyal medya platformlarının siyasi seçimlerde manipülasyon amacıyla kullanılma tehlikesine karşı, ABD Kongresi’nde yapılan oturumlara davet edilen Facebook, son altı ayda 1,27 milyar sahte hesabın silindiğini belirtti.

ABD Kongresi, Kasım’da yapılacak ara seçimler öncesinde sosyal medya platformlarının yabancı devletlerce manipülasyon aracı olarak kullanılmasından endişe duyuyor.

İstihbarat Komitesi öncesinde yapılan duruşmada konuşan Facebook’un Genel Operasyon Müdürü Sheryl Sandberg, Ekim 2017 ile Mart 2018 arasındaki altı aylık süre zarfında toplam 1,27 milyar sahte hesabın silindiğini söyledi. Söz konusu hesapları yapay zeka destekli araçlar sayesinde tespit ettiklerini belirten Sandberg, şirketin içerik kontrolü için çalışan personel sayısını iki katına çıkardığını ifade etti.

Kullanıcıları yanlış yönlendiren hesaplarla ilgili sıkı bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Sandberg, “Sadece bu amaçla çalışan 20 binden fazla insan var. Raporları 50’den fazla dilde inceliyoruz. Makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojisi sayesinde bot hesapları çok daha proaktif bir şekilde tespit edebiliyoruz”  dedi.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook, güvenlik uzmanlarından oluşan bu ekibin yardımıyla, kötü niyetli içeriklerin dolaşımını engellemekten, siber saldırılardan etkilenen kişilere özel uyarılar göndermeye kadar pek çok faaliyet yürütüyor. 

YORUMLAR