Facebook Son Çeyrekte 8.81 Milyar Dolar Kazandı, 1.86 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Facebook Son Çeyrekte 8.81 Milyar Dolar Kazandı, 1.86 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Sosyal medya platformlarının yılın belirli dönemlerde açıklanan raporları, bizlere şirketler hakkında detaylı bilgiler veriyor. Sadece bizim için de değil, yatırımcılar ve reklamverenler de bu raporları merak ediyorlar. Bu bağlamda, 2016 yılının dördüncü çeyrek raporlarını açıklayan Facebook, bu dönemde 8.81 milyar dolar kazandığını ve 1.86 milyar kullanıcı sayısına ulaştığını duyurdu. 

Sosyal medya devi Facebook, 2016 yılının dördüncü çeyreğinde 8.81 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 1.86 milyar kullancııya ulaştığını açıkladı. Geçtiğimiz döneme göre yüzde 3.91 büyüyen ve 70 milyon kullanıcı daha kazanan şirket, büyüme hızında ufak bir düşüş yaşadı. Mobil, artık Facebook'un reklam gelirlerinin yüzde 84'ünü oluşturuyor ve toplam gelirin 7.248 milyar dolarını karşılıyor. Bu da Facebook'un mobil cihazlara ne kadar hakim olduğunu tekrardan bizlere gösteriyor. 

Facebook, 2017 yılının ilk çeyreğinde gelir artışının biraz yavaşlayacağı konusunda da uyarılarda bulunuyor. Çünkü 2017 yılının ortasında reklam alanlarının tükeneceğini öngörüyor, ancak bunun etkisi ne kadar olur henüz bilinmiyor. 

Günlük aktif kullanıcı sayısı yüzde 18 artarak 1.23 milyar seviyesine çıkan sosyal medya platformu, kullanıcılarının yüzde 66'sının yeniden kendisine döndüğünü de belirtiyor. Bu arada Instagram tarafı da parlamaya devam ediyor. Instagram'ın durdurulamayan yükselişi, Snapchat'in çekirdek özelliklerini kazandıktan sona da sürdü. Facebook, şimdi Instagram'ın reklam tekliflerini genişletmeye çalışıyor. 

Facebook artık 13 yaşında ve kendisinden daha renkli sosyal platformlar olmasına rağmen kullanıcılarını mutlu etmeye devam ediyor. Diğer yandan Messenger, Whatsapp ve Oculus tarafında da olumlu gelişmeler gözleniyor. Bu veriler gösteriyor ki Facebook, önümüzdeki on yıl daha sosyal medyaya hakim olmaya devam edebilir.

Facebook, Apple TV İçin Video Uygulaması Geliştiriyor

Facebook, USB ve NFC ile Girişleri Destekleyen Güvenlik Hizmetini Başlattı

Facebook, 'Şifremi Unuttum' Problemini Ortadan Kaldırmak İstiyor

YORUMLAR