Facebook, Sosyal Medyada Arkadaş Stalklamayı Kolaylaştırıyor mu?

Facebook, Sosyal Medyada Arkadaş Stalklamayı Kolaylaştırıyor mu?

Sosyal medya devi diyeceğim ama çok standart olacak biliyorum, fakat nereden baksanız yine dev işte. Her neyse, bu devimizin kullanıcıları için oldukça alışılmadık bazı testler yaptığı duyumları geliyor. Mesela bazı kullanıcılar, profil fotoğraflarının altında ayrı bir arama çubuğu gördüklerini söylüyorlar.

"Tamam ama bir profil fotoğrafının altında arama çubuğunun işi ne?" diye biz de merak ettik ve araştırdık. Diyelim ki, bu söz konusu arama çubuğuna arkadaşınızla aranızda geçen bir ileti hakkında anahtar kelimeler yazıyorsunuz. Doğal olarak bunu, bu yeni çubuktan gerçekleştirebilmeniz mümkün olabiliyor. Ancak, bu çubuk tanıdık ya da tanımadık herkesin profil resminin altında olunca insanın kafası çok da iyi şeylere işleyemiyor.

Tonlarca "stalk" vakasına sahne olması mümkün olan bu arama çubuğu hizmeti hakkında, Facebook'da aynı şeyi düşünmüş olacak ki, Facebook bu özelliğin "geçici" bir test olduğunu üzerine basarak ifade ediyor.

"Stalk da Ne?" Diyenler İçin Mini Rehber

Stalker kelimesi İngilizce'de 'iz sürücü' anlamına geliyor, dolayısıyla bu eylemin adı da "stalklamak" yani iz sürmek. Sosyal medya literatüründe bu, başka hesap sahiplerini araştıran ve gizlice takipte olan kişi olan kişiler için kullanılan bir sıfat olarak evrimleşmiş durumda. Aslında, tanımadığımız insanların profil hesaplarında dolaşmak ve iz peşinde olmak bir hastalık mı yoksa teknolojinin bize verdiği bir kolaylık mı, daha bunu net olarak tanımlayabilmiş değiliz.

Facebook’un Yeni Güncellemesiyle Stalker’lara Gün Doğdu

Facebook'ta 'Stalklamak' Artık Daha Kolay

Hayatının Aşkını İnternette Arayanlar, Etkileyici Bir Profilin Püf Noktaları Burada!

YORUMLAR