Facebook, Spam İçeriklerle Mücadele Edecek

Facebook, Spam İçeriklerle Mücadele Edecek

Facebook, milyarlarca kullanıcısını yakından ilgilendiren bir adım attı. Facebook’un üzerinde çalıştığı algoritma, kullanıcıların haber kaynaklarında yalnızca kendileri ile ilgili ya da ilgi alanları ile alakalı içerikler görmesini sağlayacak. En önemli gelişme ise, artık haber kaynağımıza düşen spam içeriklerle de uğraşmak zorunda kalmayacağız.

Haber kaynağımıza kontrolümüz dışında yüzlerce içerik düşüyor. Kimisi spam, kimisi de ilgi alanımız dışında şeyler. Facebook, bu konuda kullanıcılarını sevindirecek yeni bir algoritma üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar artık haber kaynaklarına düşen spam içeriklere ve kalitesi düşük yayınlara maruz kalmayacak. Şirket yaptığı açıklamada, haber kaynağındaki ‘clickbait’ içerikli yayınların ortadan kaldırılacağını duyurdu. Clickbait, spam içeriklerin yanıltıcı tıklama sağlamak için kullandığı tuzak link anlamına geliyor.

Facebook kullanacağı yeni algoritma ile sahte oynatma düğmesine sahip videoların yanı sıra, resimleri de hedef alacak. Spam gönderiler, Facebook algoritmasının uzun videoları teşvik etmesinden faydalanmak için bu yöntemleri kullanıyorlar. Spam gönderilere tıkladığınızda ise başka siteye yönleniyor ve birçok reklama maruz kalıyorsunuz.

Facebook yaptığı açıklamada, bu aldatıcı yöntemlerin kendiliğinden azalmasını beklemeyeceklerini ve gerekli adımları atacaklarını belirtti. Bununla birlikte Facebook, artan Neo-Nazi hareketleri sonrası nefret söylemi içeren paylaşımlarla ilgili mücadelenin artarak devam edeceğini de söyledi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, iki ayda 528 bin nefret içerikli paylaşımı sildiklerini belirtmişti. Ayrıca Zuckerberg, “Güvenli bir toplum yaratmak istiyorsak, çok hızlı cevap vermeliyiz. Nefret içerikli videoları hızlı rapor etme konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Böylelikle bir an önce doğru zamanda harekete geçebileceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Zuckerberg'den Samimi (!) İtiraflar

Mark Zuckerberg Dünyayı Kurtaracak Planını Açıkladı

Facebook, Gazetecilere Facebook'u Kullanmayı Öğretecek

YORUMLAR