Facebook'ta Beğeni Dilenen Sayfalar Yandı!

Facebook'ta Beğeni Dilenen Sayfalar Yandı!

Sosyal medya devi Facebook, sayfaların uyguladığı olta yöntemlerini baltalamaya yönelik yeni çalışmasını duyurdu. Şirket bu haftadan itibaren kullanıcıları paylaşım, etiketleme, beğeni veya yorum gibi işlemler yapmaya yönlendiren sayfaların etkileşimini önemli ölçüde düşürecek.

Facebook'ta fazla etkileşim için kullanıcılara "en uykucu arkadaşını etiketle" gibi gönderiler atan sayfalara kötü haber geldi. Platformun algoritmasıyla oynandığı için popüler görünen bu yayınları artık engelleyeceğini söyleyen şirket, tavsiye, bağış veya seyahat önerisi gibi zararsız sayfaların bu engellemelerden etkilenmeyeceğini söyledi.

Facebook bu işlemi yine makine öğrenimi ile çözecek. Yüzbinlerce yayını inceleyen, kategorilere ayıran ve farklı türleri belirleyen bir algoritma geliştiren şirket, öncelikle yayıncılara birkaç haftalık uyum süresi tanıyacak. Yeni kurala uyum sağlamayan sayfaların başına neler geleceğini tahmin ediyorsunuzdur; kullanıcı etkileşimleri önemli ölçüde azalacak.

Facebook'ta Beğeni Dilenen Sayfalar

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook, "Platformdaki anlamlı ve otantik yayınları teşvik etmek için spam, sansasyonel veya yanıltıcı içeriğin dağılımını azaltmak istiyoruz. Bu bağlamda yeni yollar bulmaya devam edeceğiz" dedi. 

Görünüşe göre sosyal medya devi clickbaiti azaltmak için düzenli olarak algoritmasını değiştirmeye devam edecek. Umarız bu yaptırımlar işe yarar.

YORUMLAR