Facebook'ta Rus Kaynaklı Reklamlar 126 Milyon Kişiye Ulaşmış

Facebook Bilançosu Rus Kaynaklı Reklamlar 126 Milyon Kişiye Ulaşmış!

Rusya'nın Facebook, Twitter ve Google üzerinden verdiği ayrıştırıcı reklamlarla 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği resmen kanıtlanmıştı. Bugün yayınlanan bir rapor, manipülasyon için yayınlanan bu reklamların tam 126 milyon Amerikalıya ulaştığını ortaya koydu.

NBC News ve New York Times, Facebook'taki Rus kaynaklı reklamların Ocak 2015 ve Ağustos 2017 arasında 126 milyon Amerikalıya ulaştığını gösteren rapora ulaştı. Bu sayı, ABD'deki sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlası demek. 

Milyonlarca Amerikalıya ulaşan bu içeriklerin bir kısmı, Black Lives Matter gibi aktivist hareketleri savunurken, bir kısmı da İslami hareketler, eşcinsel hakları, göçmenlik ve bireysel silahlanma konularındaki ayrıştıcısı reklamları kapsıyor. ABD Senatosu'na sunulması beklenen raporda, Rus kaynaklı 80.000 parça içeriğin yalnızca reklam olmadığı da ortaya çıktı. 470 ayrı hesaptan mesajlar, resimler ve etkinlikler, seçimleri etkilemek için kasıtlı olarak dolaşıma sokulmuş.

Ayrıca Facebook, yaklaşık 120.000 mesaj gönderen 170'den fazla Rusya bağlantılı Instagram hesabını sildiğini açıkladı. Facebook bu rakamları, ABD Senatosu'na Twitter ve Google ile beraber bu hafta vereceği ifade öncesinde yazılı olarak açıkladı.

Facebook, gönderimlerin Kremlin ile bağlantılı bir Rus şirket tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. Facebook daha önce de Rusya merkezli 100 bin dolar değerindeki bir operasyon kapsamında iki yıl boyunca platformunda sosyal ve politik açıdan ayrıştırıcı reklamların verildiğini açıklamıştı.

Google ise Pazartesi günü Rusya'daki internet trollerinin YouTube'da 18 farklı kanaldan bin adet video yüklediğini söyledi. Twitter ise Rusya ile bağlantılı olan 2.752 hesabı askıya aldığını açıkladı.

Bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanya ekibinin direkt olarak Rusya bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor. Fakat Rusya ve Trump bu iddiaları reddediyor. 

YORUMLAR