Facebook'ta Yaşanan Hata 800,000 Kullanıcıyı Etkiledi

Facebook Bug

Sosyal medya devi Facebook, sistem içerisinde yaşanan bir sıkıntıdan dolayı 800,000 kullanıcının engelledikleri insanların engellerinin kaldırıldığını açıkladı. Kullanıcıların sorundan önemli zararlar görmedikleri belirtilirken, engeli kaldırılanların sadece o profili görme ve mesaj atma gibi özellikleri geri kazandıkları dile getirildi.

Facebook Blok Hatası

Facebook’un Genel Gizlilik Sorumlusu Erin Egan, bahsi geçen hatanın 29 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiğini ve engellenen kişilerin, engelleyen kişinin profiline dair kimi detayları görmeye başladığını belirtti. Hata dolayısıyla engellenen kişinin sadece herkese açık olarak paylaşılan içerikleri görebildiği, profil bilgileri içindeyse yine benzer şekilde herkese açık olarak paylaşılan detaylara ulaşabildiği ifade edildi.

800,000 kullanıcının etkilendiği hata için özür dileyen Facebook, etkilenen kullanıcıların birçoğunun hatanın farkına varmadıklarını kaydederken, bu kullanıcıların yüzde 87’lik kısmının profillerinde engelli olan sadece 1 kişinin engellinin hata dolayısıyla kaldırıldığı belirtildi.

Bug’ın fark edilmesinden sonra harekete geçen şirket, yaşanan engelleme sıkıntısını kısa sürede çözerken, hatadan etkilenen kişilerin durumlarının eski hale getirildiği ve Facebook’u eskisi gibi kullanmaya devam edebilecekleri duyurdu.