Facebook'tan Veri Çalan Cambridge Analytica Kapanıyor!

Cambridge Analytica kapanıyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’tan kullanıcı verileri çalan ve bunu reklam kampanyalarında kullanan Cambridge Analytica, uzun süredir gündemin ilk sırasındaydı.

Çaldığı verilerle birlikte Donald Trump’ın seçim yarışında etkin rol oynayan ve büyük bir skandala yol açan Cambridge Analytica’nın kapanmak üzere olduğu söylendi.

Cambridge Analytica-1

Cambridge Analytica Skandalı ile Facebook’un, farkında olmadan 80 milyondan fazla Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının bilgilerini İngiltere merkezli Cambridge Analytica’ya verdiği ve bu verilerin Donald Trump’ın başkan seçilmesinde etkin şekilde kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica isimli şirketin, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması için yapılan Brexit referandumu sırasında da aktif şekilde çalıştığı söylenenler arasında yerini almıştı. Sosyal medya verilerinin algılarını, değiştirmek için kullanıldığı öğrenen kimi kullanıcılar ise Facebook’u hedef almaya başlamışlar ve #deleteFacebook yani Facebook’u Sil kampanyasını başlatmışlardı. Skandaldan sonra Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Amerikan Kongresi’nde ifade vermeye dahi çağırılmıştı.  

İngiltere ve Amerika dışında birçok başka ülkede seçimlerin sonuçlarına etki edecek çalışmalar yürüten Cambridge Analytica ve üst şirketi SCL Group’un kapanacağı açıklandı. SCL Group’un kurucusu Nigel Oakes, iki şirketin kapanma sürecinde olduğunu doğrularken şu açıklamada bulundu: “Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Cambridge Analytica, şirketin kendisini düzeltme çabalarına rağmen yasal ve aslı olmayan sayısız suçlamalara maruz kaldı, aynı zamanda hem siyasi hem de ticari arenalarda çevrimiçi reklamcılığın standart bir parçası olan geniş çapta kabul edilen faaliyetler için suçlandı.

Medya tarafından oluşturulan algının ardından şirketlerin çalışmalarını yürütme şanslarının kalmadığını kaydeden Oakes, “Malins’in raporunda (bağımsız araştırmacı Julian Malins) da tam olarak görülebileceği üzere, Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasal olarak hareket ettiğine dair sarsılmaz bir güvene sahip olunmasına rağmen, medya tarafından oluşturan kuşatma, neredeyse tüm müşterilerin ve tedarikçilerin şirketten uzaklaşmasına yol açmıştır.” ifadelerini kullandı.

Şirketin yöneticilerini değiştirmeleri halinde dahi işlerin yürümesinin pek mümkün olmadığını vurgulayan Nigel Oakes, “Sonuç olarak, Cambridge Analytica’nın yönetimini değiştirmek şirketin işlerini yürütmesi için gerçekçi bir alternatif olarak görülmemiş, yürütülen faaliyetlerin durdurulmasını ve şirketin kapatılmasına karar verilmiştir.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.