Facebook'tan WhatsApp'a Özel Kripto Para

Facebook'tan WhatsApp'a Özel Kripto Para

Facebook bünyesinde bulunan Whatsapp mesajlaşma uygulaması için kripto para birimi geliştirildiği ortaya çıktı. Whatsapp için geliştirilecek olan kripto para sayesinde kullanıcılar arası para transferi yapılabilecek. Whatsapp'ın kripto parası geliştirildiğinde, ilk aşamada Hindistan'daki kullanıcıların kullanımına sunulması planlanıyor.

Whatsapp'ın Kripto Parası Hakkında Detaylar

Whatsapp için geliştirilen kripto paranın, volatilitelerden (kripto para piyasasındaki anlık dalgalanmalardan) etkilenmemesi için dolara sabitlenmesi planlanıyor. Yani stablecoin tarzında bir para birimi olacak.

Eski Paypal başkanı David Marcus'un 2014 yılında Facebook'a alınması ile şirketin finansal alanda bir hamle yapacağı zaten bekleniyordu. David Marcus, Mayıs ayında Facebook şirketinin blockchain girişimlerinin başına geçti.

Facebook şirketinin sözcüsü yaptığı açıklamada; Facebook'un da blockchain teknolojisinin nimetlerinden faydalanmanın bir yolunu aradığını belirtti. Blockchain girişimleri ile ilgili bir grubun oluşturulduğunu kabul etti ve bu departmanın birçok farklı uygulama üzerinde çalıştığını söyledi. LinkedIn'de yaklaşık 40 kadar kişinin şirket ünvanı ve grubu, Facebook blockchain departmanında çalıştığını gösteriyor.

Stablecoin nedir?

Stablecoin, adından da anlaşılacaği gibi kripto para fiyatlarının volatilitelerden etkilenmeyecek "stabil" bir varlığa endekslemesi hareketidir. Tether altcoininin ABD dolarına bağlı olması gibi; anlık dalgalanmalardan etkilenmeyecek bir varlığa, kripto paranın değerinin sabitlenmesidir. Stablecoinler, Bitcoin'den daha istikrarlı ve günlük satın alımlarda daha pratik bir kullanıma sahip olması amacıyla geliştiriliyor.

Facebook firmasının Whatsapp için geliştirdiği kripto paranın "Stablecoin" tarzında geliştirilecek olduğunu belirtmiştik. Geçtiğimiz sene stablecoin tabanlı kripto para birimi projelerinde büyük bir patlama yaşandı. Stablecoin token'larının takip edildidiği Stable.Report isimli web sitesine göre, stablecoin tabanlı yaklaşık 120'den fazla girişimin olduğu görülebiliyor.