Facebook'tan Wikipedia'ya 1 Milyon Dolar Bağış

facebook wikipedia 1 milyon dolar

Hafta başında Facebook’ta kullanılmaya başlayan "internet sitesi bilgilerinin" çoğunun alındığı Wikipedia’ya büyük bir jest yapan Facebook, online ansiklopediye 1 milyon dolar bağışladı. Wikipedia’nın stabilitesini korumasını isteyen Facebook, böylece Wikipedia’ya yapılan en büyük bağışlardan birinin altına imza atmış oldu.

facebook bu site hakkında

Facebook bu hafta başından bu yana, platformda paylaşılan haberlere küçük bir “i” işareti eklemiş ve bu işarete tıklandığında o siteye dair bilgiler vermeye başlamıştı. İnternet siteleri hakkındaki bilgilerin büyük çoğunluğunu Wikipedia’dan çeken Facebook, yeni özelliğinin sıkıntı çıkmadan kullanılabilmesi için Wikipedia’nın önemini kavrayarak, kar amacı gütmeden insanlara bilgi sunmaya devam eden çevrimiçi ansiklopediye büyük bir bağış yaptı.

Wikimedia Vakfı tarafından dün itibarıyla yapılan açıklamayla ortaya çıkan bağış sonrasında Wikipedia, “Facebook’a bu desteği sebebiyle minettarız. Umarız bu işbirliği uzun süreli olur ve Wikipedia’nın geleceğine katkı yapar” ifadelerini kullandı.

Daha önce benzer bir girişim YouTube’tan gelmiş ve devasa video oynatma sitesi, tartışmalı videoların altına Wikipedia’dan bilgiler eklemeye başlamıştı. Fakat bunu yaptıktan sonra Wikipedia’ya maddi destek vermeyen YouTube, eleştirilerin odağına oturmuştu. Buna rağmen Google tarafından kurulan bir yardım kuruluşu, Wikipedia’ya en büyük desteği verenler arasında yerini korumaya devam etmişti.