Facebook’tan Yerel Haber Kuruluşlarına 300 Milyon Dolar Yatırım

Facebook’tan Yerel Haber Kuruluşlarına 300 Milyon Dolar Yatırım

ABD’li sosyal medya devi Facebook, yerel gazeteciliğin gelişmesine katkıda bulunmak için 300 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı. 

Facebook'un küresel habercilik ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Campbell Brown,  Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki yerel haber kuruluşları için önümüzdeki üç yıl boyunca, haber programları, ortaklıklar ve içeriğe 300 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Paranın bir kısmı, kar amacı gütmeyen Pulitzer Center ve Report for America gibi yerel haber kuruluşları ile doğrudan çalışan gruplara gidecek. Facebook ayrıca yerel haber kuruluşlarının yeni abonelik hizmetleri ve diğer sürdürülebilir iş modelleri yaratmalarına da yardımcı olacak.

Facebook’un bu hamlesi, bir günah çıkarma olarak da düşünülebilir. Zira sosyal medya devinin dünyanın en büyük haber kaynağına dönüşmesi, gazetelerin reklam gelirlerinde önemli bir düşüşe neden oldu.

Pew Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, 2006 yılında 49 milyar dolardan fazla olan gazete gelirleri, okuyucuların dijital platformlara kaymasıyla birlikte 2017’de 16,5 milyar dolara kadar geriledi. 

Brown, internetin icadını geri alamayacaklarını; ancak yapacakları 300 milyon dolarlık yatırımla yerel haber kuruluşlarının haber ihtiyaçlarına ve sürdürülebilir iş modelleri oluşturmalarına destek olacaklarını söyledi. 

Habercilik sektörünün uzun süredir devam eden büyük bir değişimden geçtiğini ifade eden Brown, "Hiçbirimiz nihayetinde gelecekteki gazeteciliğinin neye benzeyeceğini tam olarak anlamış değil. Ama bir çözüm bulunmasına yardımcı olmak istiyoruz" dedi.