Facebook Tarafından Dinleniyor Olabilirsiniz!

fb ortam dinlemesi

Facebook’un başı şu sıralar dinleme skandalıyla dertte. İddialara göre Facebook, mobil uygulama kapalı olsa bile ortam dinlemesi yapıyor. Bu söylenti bir süredir gündemde. Son olarak 9Gag’de yayınlanan bir görüntü de bu iddiayı doğrular nitelikte.

Mobil cihazların mikrofon fonksiyonu sürekli olarak devrede olduğu için Facebook uygulamasının ortam dinlemesi yapma ihtimali bulunuyor. Yani bunu yapabilmesi için uygulamanın çalışıyor olmasına da gerek yok. Şirket bu iddiaları kesin bir dille yalanlasa da ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Nitekim bu söylentiyi doğrulayan kanıtlar da yok değil. Peki Facebook’un ortam dinlemesi yapmasındaki amaç ne olabilir?

fbdinleme

Facebook’un kullanıcıları dinlemesindeki amaç büyük olasılıkla reklamlarla ilgili. Zaten dinleme yapıldığını destekleyen kanıtlar da reklamlardan anlaşılıyor. Facebook, kullanıcıların günlük konuşmalarını takip ederek ilgi alanlarını tespit ediyor ve buna göre reklamlar gösteriyor. 9Gag’de yer alan videoda da kedi mamasıyla ilgili konuşmalar üzerine kullanıcının kedi maması reklamları almaya başladığı görülüyor.

Guardian’ın haberine göre Facebook’tan bir temsilci çıkıp şirketin reklam uğruna böyle bir işe kalkışmadığını söyledi. Ancak Instagram üzerinden de bazı kullanıcıların tutarlı reklamlar görmesi ortam dinlemesi yapıldığı ihtimalini güçlendiriyor. Koskoca Facebook reklam uğruna bu tarz riskli işlere kalkışmaz diyorsanız 9Gag’de yer alan videoyu buradan izleyip bir daha düşünün.

YORUMLAR