Facebook, Tartışılan Milyarderin Finansal Hareketlerini Takibe Aldı

Sherly Sandberg

Facebook Operasyon Direktörü Sherly Sandberg, sosyal medya platformlarıyla ilgili açıklamalar yapan milyarder George Soros için ilginç bir talimat verdi. Sandberg, Facebook çalışanlarından Soros’un finansal hareketlerinin incelenmesini istedi.

New York Times tarafından aktarılan haberle gündeme gelen finansal soruşturma, George Soros’un Dünya Ekonomik Forum’u sırasında yaptığı açıklamayla başlamıştı. Geçtiğimiz ocak ayında katıldığı toplantı sırasında sosyal medya şirketlerini “tehlike” olarak tanımlayan Soros, devletlerin bu şirketler üzerindeki denetimlerinin artması gerektiğini savunmuştu. New York Times’ın edindiği bilgilere göre, Soros’un açıklamalarının hemen ardından çalışanlarına bir elektronik posta gönderen Sherly Sandberg, Soros’un neden böyle bir açıklama yaptığının ve bu açıklamadan herhangi bir finansal yarar sağlayıp sağlamadığının araştırılmasını istedi.

Haberden sonra açıklama yapan Facebook sözcüsü, gönderilen elektronik postayı doğrularken, Soros hakkında araştırmalarının devam ettiğini belirtti. “George Soros’un Ocak 2018’de Facebook ile ilgili yaptığı eleştirinin potansiyel motivasyonunu araştırdık. Sayın Soros önemli bir yatırımcı, biz de kendisinin Facebook ile ilgili yatırımlarını ve finansal hareketlerini izledik” diyen sözcü, “Sherly, Sayın Soros ile ilgili elektronik postayı göndermeden önce de Soros’un Facebook hisselerini araştırıyorduk. Sherly, Facebook’ta yapılan herhangi bir araştırmayı direkt olarak belirlemedi. Fakat kendi gözetimi altında yapılan herhangi bir aktiviteden sorumlu olması sebebiyle buna ayrıca eğildi” dedi.

Facebook geçtiğimiz hafta Cumhuriyetçi Parti için araştırma faaliyetleri yürüten Definers Public Affairs isimli şirketle, Soros’u araştırma üzere anlaşma imzaladıklarını itiraf etmişti. İtiraftan sonra sorumluluğuysa şirketin iletişim bölümü yöneticisi Elliot Schrage almış, araştırmanın sebebinin finansal spekülasyon olarak açıklamıştı.

George Soros facebook

İstenmeyen adam George Soros

Nazi işgali altındaki Macaristan’da doğan, önce İngiltere’ye sonra da Amerika’ya taşınarak, Wall Street’te milyar dolarlar kazanan Yahudi asıllı George Soros, özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde istenmeyen adam ilan edilmişti. Memleketi Macaristan, geçtiğimiz aylarda “Soros’u durdur” isminde bir yasayı meclisten geçirerek, iş adamının “yardım” faaliyetlerini engelleyen kararlara imza atmıştı.

Keza Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından George Soros’un kurucusu olduğu yardım kuruluşu Açık Toplum Vakfı, Türkiye’deki faaliyetlerini durdurarak, ülkemizi terk etmiş ve Soros bir süre gündemde kalmıştı.

İngiltere’de “Kara Çarşamba” olarak bilinen ve Sterlin krizi sırasında, sadece bir günde 1 milyar dolar kazanmasıyla adı finansal spekülatöre çıkan George Soros, Macaristan’ın yanı sıra birçok ülkede istenmeyen adam ilan edilmişti. Doğu Avrupa ülkelerinde Açık Toplum Vakfı aracılığıyla yaptığı yardımların boyutu, Birleşmiş Milletler tarafından yardımları geçen Soros, dünyanın en tehlikeli yatırımcılarından bir tanesi olarak gösteriliyordu.