Facebook Kullanıcılarını Dinlediği İddialarına Yanıt Verdi

Facebook Kullanıcılarını Dinlediği İddialarına Yanıt Verdi

Geçtiğimiz gün ortaya atılan bir iddia ile Facebook'un akıllı telefonları dinlediği ve reklamlarında güncelleme yaptığı söyleniyordu. Bu konuda bir süre herhangi bir açıklama yapmayan Facebook, sonunda sessizliğini bozdu.

Söz konusu iddia geçtiğimiz günlerde Güney Florida Üniversitesi'nde iletişim profösörü olan Prof. Kelly Burns tarafından ortaya atılmıştı. İddiaya göre Facebook'un akıllı telefonların mikrofonlarını kullanarak ortamdaki sesleri dinlediği ve reklamlarında güncellemeler yaptığı söyleniyordu. Bu iddiasını yaptığı deney ile güçlendiren Burns, telefona karşı yüksek sesle "Afrika'da Safari yapmak istiyorum" dedikten hemen sonra Facebook'taki reklamların Safari reklamları olduğunu görmüştü.

Bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Facebook, suskunluğunu bozdu. Facebook, yaptığı açıklamalarla telefonların mikrofonlarını kullanarak ortam dinlemesi yaptığını ve bu sesleri kullanarak reklamlarında güncellemeler yaptığını yalanladı. Aynı zamanda yapılan açıklamada reklamların kullanıcı ilgileri ve profillerinin hesaba katılarak güncellendiğinin de altı çizildi. Yaklaşık iki yıl önce de benzer bir iddia ile karşı karşıya kalan dev şirket, benzer bir açıklama daha yaparak iddiaları yalanlamıştı.

 

Öte yandan açıklamada hiçbir özelliğin kullanıcı izni olmadan kullanılmadığı ve yapılan herşeyden kullanıcının haberinin olduğu da aktarıldı. 

Facebook Akıllı Telefonlardan Yapılan Konuşmaları Dinliyor Olabilir

Mark Zuckerberg'in Sosyal Medya Hesapları Hacklendi!

Instagram'ın Yeni Algoritması Popüler Gönderileri En Tepede Tutacak

YORUMLAR